امروز دوشنبه 04 بهمن 1400 ravanshenasi.cloob24.com
0

موجود انسانی دارای یه سری از غرایز و نیازای متفاوت هست که واقعا ستونهای شخصیتی اون رو می سازن؛ پس نبود ارضاء رو مشکل در ارضاء هرکدوم از این غرایز و نیازها باعث ایجاد لرزش در شخصیت فرد می شه (مهابادی راد، 1371، ص 12).

یکی از این نیازها نیاز جنسی هست که با تغییر و تحولات جسمی در دوران بلوغ خود رو ظاهر می سازه و باید مانند تموم غرایز دیگه به شکل مناسبی ارضاء شه. البته ما نباید این مسئله رو از جنبه مادی و جسمی اون نگریم، چون که در این تحولات فکری و اخلاقی روانی هم موثر هستن. یعنی با ارضاء شدن علاوه بر نیاز جسمانی فرد از لحاظ روانی و فکری و اخلاقی هم به آرامش می رسد.

پس فرد پس از ازدواج می تونه این غریزه رو با روش مناسب و پسندیده ارضاء کرده و در سایه ارضاء اون که آرامشه یابد و با در نظر گرفتن رابطه اون با دیگه جنبه های وجودی آدم موجبات رشد و شکوفایی رو جفت و جور آورد (همون منبع، 1371، ص32).

باید بخاطر داشت که وجود غرایز جنسی به تنهایی کافی نمی باشه از طرفی دوره تحریک جنسی در بلوغ این غرایز و تحرکها تحت اثر فشارها و محدودیتها واقع شده؛ پس برگشت به اصلیت جنسی نیازمند جنب و جوش محدود و کسب آگاهی بیشتره. (پورحکمت، 1371، ص 22) هم اینکه، اگه بدون مهارت و اصلاح، مبادرت به این کار شه به صورت تعیین مشکلات و ناراحتیایی به وجود میاد. پس باید گفت که عمل جنسی باید از راه آموزش، یاد گرفتن شه نه از روی غریزه یا طبیعت آدم (همون منبع،1377، ص 27).

محققی به نام پارسلی در کتابی به نام «تولید مثل در آدم» یادآور شده، در خیلی از حیوانات عمل جنسی به صورت ذاتی صورت می گیرد. بعضی احتیاج به آموزش و آموزش نداره. حتی اگه حیوونی دور از اجتماع حیوونی و طبیعت باشه. بعد از بلوغ مانند بقیه حیوانات انتخاب جفت کرده و با اون رقابت می کنه؛ اما این مسئله در موجودات عالی فرق می کنه. آدم و میمون واسه ایجاد رابطه جنسی لازمه که با تقلید یا آموزش این عمل رو بکنن. از این مطلب این نکته برداشت می شه که ایجاد رابطه جنسی لازمه که دو طرف تحت آموزش قرار گیرند (همون منبع، 1377، ص 46).

فروید میگه:غریزه جنسی تنها انگیزه تشکیل خونواده و تنها ضرورت ایجاد رابطه بین زن و مرده، به حقیقت مسئله رابطه جنسی هیچوقت نباید جدا از عشق و محبت زناشویی باشه، این رو هم قبول داریم.

«زندگیای بدون احساس جنسی شروع» هیچ وقت به خوب بختی نینجامیدهه؛ و خوشبخت زنان و مردانی که می تونن در تموم دوران زندگی خود احساس جنسی قانونی، نشون بدن و اونو دلیلی بس پر اهمیتی سالی بر سالای زندگی مشترکشون به حساب بیارن (صدری، 1315، ص 30).

غریزه ذات جاندارانه و باید ارضاء شه. منتها در آدم به شکل مطلوب پس غریزه نفسانی تنها بد نیس بلکه هیچکی نمی تونه معترض اون باشه، هیچکی نمی تونه به اصل اون با بی توجهی حتی با بی احترامی نگاه کنه، پس موضوع غریزه واسه هر کدوم از زن و شوهر هم حقه و هم وظیفه و در این رهگذر، زیور و آرایش (جلوه نما) زن و محبت و عشق ورزی (نیاز و طلب) شوهر از عملیات دل انگیز دنیای زناشوییه. مگه نه باید حق خود رو بشناسیم و به اندازه اون بهره مند باشیم؟مگه نه اینکه باید حق دیگری رو شناخته وظیفه خود رو هر چی کاملتر نیکوتر بکنیم؟ (همون منبع، 1375، ص 41).

شنیدنیه که بدونیم: درتاریخ آدمی، کار غرایز جنسی اشکال جور واجور به خود گرفته، مثلاً مذاهب بدون امور جنسی رو به یه عمل آسمونی تلقی می کردن، بعدا امور جنسی رو به عنوان وسیله ای در اختیار شیطان دونستن و اون وقت با ریاضت و امساک رو تبلیغ کردن (همون منبع 1375، ص 46).

قرآن کریم به ما یادآوری می کنه و اینجور آموزش می دهد:

«خدا از جنس خودتون واسه شما همسرانی قرار داده، واسه شما از همسرانتان، فرزندان و نوه ها و از طیبات به شما روزی داده، به باطل ایمان می بیارن و نعمت خدا رو رد می کنن.»

امام صادق (ع) می فرماید: «از لذیذترین کارا همبستر شدن با زنونه. منتها ازنظر دور نمی داریم که این قلب انسانه نه بدن اون که افکار لرزش ناپذیر ایجاد می کنه»

این زیبایی و لذت الهی اون وقت دقیق تر از همه می شه که با این حکمت، شرع مقدس اسلام بیشتر توجه کنیم در زندگی همسران، روزای معذوریت زنان، ممنوعه، به چه دلیل؟

چون اگه این دستور رعایت نشه لذت فقطً محدوده غرایز خواهد بو دو بعداً به زجرها و زشتیای ندامت بار و غیر قابل جبران تبدیل می شه (همون منبع، 1375، ص 51).

یکی از خواسته های تعیین کننده در رضایت زناشویی انگیزه جنسیه. هرچه رضایت جنسی زیاد شه، خوشحالی زناشویی بیشتر می شه.

به نظر می رسد که انگیزه جنس تحت اثر ملاحظات فرهنگی و معنویات مربوط به نظامهای ارزش جوامع قرار می گیرد. جوامع غربی و نظامهای ارزش فردگرا به این انگیزه در کار مبادرت به ازدواج اولویت بیشتر میدن، از طرف دیگه عامل جنسیت هم در این دخالت داره، یعنی رضایت جنس زن بستگی بیشتری به ویژگیهای اجتماعی، اقتصادی و خصایص سنی شوهر داره (کاظمی،1377، ص26).

ً هر چی رضایت جنسی مرد بیشتر باشه جامعه پذیری ایشون هم زیاد می شه، در هر حال زن و شوهر با ارضای انگیزه مزبور بر عزت نفس و احساس معمولی هم نایل می شن. ایشون طبق ظاهر هم معمولی و خودشکوفایی واسه رضایت زناشویی مرد مؤثر و مهمتر هستن.

شاید براساس مشخص دلایل ً رضایت شوهران از پیوند زناشویی بیشتره و سازش یافتگی اون ها در زندگی مشترک برجستگی افزونتری به آدم می دهد؛ یعنی معمولی، خودشکوفایی و رضایت جنسی اون ها بیشتر تأمین شده (همون منبع،1377؛ ص 30).

با این توضیح، رابطه بین رضایت از دید جنسی، معمولی و خودشکوفائی با سازگاری زناشویی بستگی به دو عامل جنسیت و فرهنگ داره.

وجود رابطه بین رضایت جنسی با سازش یافتگی زناشویی نشون می دهد که انگیزه جنسی یکی از انگیزه های بنیادی و پایه ای زن و شوهر واسه ازدواج و ایجاد (پیوند زناشوییه. ولی این انگیزه تحت تاثیر شرایط فرهنگی، آداب و رسوم و خصوصیات اجتماعی جوامع جورواجور قرار داره (همون منبع، 1377، ص 41).

در فرهنگ و آداب وسنن خاص کشورای شرقی و جوامعی که به زندگی خانوادگی طایفه ای توجه دارن ارضای انگیزه ها و خواسته های غیر جنسی در ازدواج، از اهمیت بیشتری برخورداره. در این جوامع ازدواج در شرایطی انجام می گیرد که خواسته ها و تقاضاهای غیر جنسی ارضاء شن؛ یعنی روابط زناشویی می تونه ادامه یابد، حتی اگه رضایت و خوشحالی جنسی وجود نداشته باشه به نظر می رسد که عوامل اجتماعی ازدواج در شرق قوی که هستن و مردم بیشتری از استواری پیوند زناشویی بهره مند هستن.

نظریه های غریزه جنسی

فروید

فروید و شاگردان مکتب او جانب افراط را گرفته اند و خواهان آزادی مطلق در زمینه غریزه جنسی شده، معتقدند: باید اخلاق کهن را در امور جنسی، واژگون کرد و اخلاق جدید جایگزین آن نمود. از نظر آنها اخلاق جنسی کهن بر اساس محدودیت و ممنوعیت هاست و معتقدند که گرفتاری و مشکلات بشر هم از همین محرومیت ها ناشی می شود.

برتراند راسل

برتراند راسل محدودیت جنسی را فقط تا جایی می پذیرد که در مورد ممنوعیت های قضایی است. وی اعمال منافی عفت را تا آنجا که آسیبی به بار نیاورد، ممنوع ندانسته است.

راسل می گوید: «در رسالات قدیسین به دو یا سه توصیف زیبا از ازدواج بر می خوریم، ولی در سایر موارد پدران کلیسا از ازدواج به زشت ترین صورت یاد کرده اند. هدف ریاضت این بوده که مردان را متقی سازد، بنابر این ازدواج که عمل پستی شمرده می شد بایستی منعدم شود. «با تبر بکارت درخت زناشویی را فرو اندازید» این عقیده راسخ سن ژروم درباره هدف تقدس است.»

راسل درکتاب زناشویی و اخلاق صفحه 30 می گوید: «بخصوص در قرون اول مسیحیت این طرز فکر سن پل (بولس مقدس) از طرف کلیسا اشاعه تمام یافت و تجرد مفهوم تقدس به خود گرفت و عده بیشماری راه بیابان پیش گرفتند تا شیطان را منکوب سازند، شیطانی که هر آن ذهن آنان را ازتخیلات *** مملو می ساخت. کلیسا ضمنا با استحمام به مبارزه پرداخت زیراخطوط بدن، انسان را به طرف گناه می راند. کلیسا چرک بدن را تحسین کرده رایحه بوی بدن صورت تقدس را به خود گرفت زیرا باز به نظر سن پل نظافت بدن وآرایش آن با نظافت روح منافات دارد. شپش مروارید خدا شناخته شد...»

راسل می گوید: «طبق نظریه سن پول، مساله تولید نسل هدف فرعی بوده و هدف اصلی ازدواج همان جلوگیری از فسق بوده است. این نقش اساسی ازدواج است که در حقیقت دفع افسد به فاسد شمرده شده است.»

رویکرد های مختلف درباره غریزه جنسی

با توجه به اهمیتی که غریزه جنسی در زندگی انسان دارد، در طول تاریخ رویکردهای متفاوتی نسبت به این غریزه اتخاذ شده است.در این باره می توان از سه رویکرد اصلی سخن گفت که به شرح زیر عبارت اند از:

الف) رویکرد مبتنی بر رهبانیت

اخلاق مبتنی بر رهبانیت که از آن با عنوان«اخلاق جنسی کهن»نیز یاد می شود،برگرفته از برخی آیین ها و مکاتب در اعصار گذشته است.از جمله این آیین ها و مکاتب می توان به آیین برهمایی (8 تا 9 ق.م)، آیین جاینی (6 ق.م) و آیین بودایی (6 ق.م) در هند، آیین تائوئیزم در چین، آیین مانی (240 م) در ایران باستان، سنی سیسم یا کلبیون در یونان، اسنیه (2 ق.م) در میان یهودیان و مسیحیت در میان پیروان مسیح اشاره کرد. افلاطونیان نو نیز به اندازه کلبیون ریاضت طلب بوده اند.

از ایران این عقیده (دکترین) به سمت باختر پخش شد که ماده عین تباهی است و به همراه آن این اعتقاد به وجود آمد که هر گونه رابطه جنسی ناپاک است و این عقیده با جزئی اصلاح، اعتقاد کلیسای مسیحیت محسوب گردید.»

پایه و بنیان همه این آیین ها در اخلاق جنسی،مبتنی بر پلیدی غریزه جنسی، ریاضت طلبی و رهبانیت،دوری از ازدواج و تشکیل خانواده،طرد تمتعات و لذت های دنیوی و تحریم آگاهی های جنسی است.

ب) رویکرد مبتنی بر آزادی روابط جنسی

از این رویکرد با عنوان«اخلاق نوین جنسی»نیز یاد می شود.نقطه شروع این رویکرد از دوره رنسانس به بعد است و در نهایت در قرن بیستم این جریان به اوج خود می رسد.از بانیان و متفکران این اخلاق جنسی می توان از مارکس (1883-1818 م)، انگلس (1895 - 1820 م) فروید(1939-1856 م)و راسل (1970-1872 م)نام برد.

این متفکران با بیان دیدگاه های خود در حیطه مسائل و مشکلات جنسی،پایه های علمی و فلسفی آزادی روابط جنسی را پی ریزی کردند.

ج) رویکرد اسلامی

رویکرد اسلامی نسبت به مسائل جنسی رویکرد اعتدالی و عبادی است.این رویکرد در آرای متفکران مسلمان همچون ابن سینا(370-428 ه‍ ق)،غزالی(450-505 ق)،ملا احمد نراقی(1185-1245 ق)و مطهری (1298-1358 ق)مشهود است. (اسلام و پژوهش های تربیتی، بهار و تابستان 1390 - شماره 5)

تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه