امروز دوشنبه 04 بهمن 1400 ravanshenasi.cloob24.com
0

یکی از کسانی که افکار روسو الهام بخش او گردید، یوهان هنریش پستالوتسی (Pestalozzi) بود. او بسیاری از اندیشه های روسو را زندگی کرد و بدین سان به زندگی بسیاری از دست اندرکاران تعلیم و تربیت پس از خود، اندیشه داد. به عقیده ی پستالوتسی طبیعت آدمی نیک و پاک می باشد. او می گوید: شخصیت هر فرد، چه کودک و چه بزرگ، مقدس است.

با توجه به همین دیدگاه بود که وی هم در طبیعت آدمی جنبه ای معنوی می دید و هم تربیت را وسیله ای می دانست که می توان به کمک آن ارزش حقیقی فرد را به او شناساند. وی نه تنها طبیعت کودک را نیک می دانست، بلکه معتقد بود حتی افرادی که دچار تباهی وگمراهی شده اند نیز واجد طبیعتی پاک و معنوی می باشند. «انسان به خودی خود می خواهد نیک باشد، ولی می خواهد که این با نیکبختی همراه گردد. از این رو تنها آنگاه به راه بد خواهد رفت که راه به سوی نیکی بر او بسته باشد».

پستالوتسی کار مربی را بسان کار یک باغبان می داند که بایستی همواره شرایط رشد گیاه را فراهم آورد و عواملی که این مسیر رشد طبیعی را به هم می زند، از بین ببرد. او می گوید: همان گونه که یک دانه کوچک طرحی از درخت در درون خود دارد، هر کودکی نیز استعداد های نهانی دارد که باید شکوفا شود و مربی باید فقط مراقب باشد که تاثیری ناخواسته و غیر عادی این مسیر طبیعی را مخدوش نسازد.

به زعم این مربی، همواره می بایستی درآموزش و پرورش به انگیزه و رغبت کودک توجه داشت و اعمال خود را مطابق با آن انجام داد، چون در غیر این صورت نه تنها ما از اعمال تربیتی خویش فایده ای نمی بریم بلکه باعث متنفر گردیدن کودک از آن نیز می شویم. «او (پستالوتسی) معتقد بود که بیشترین تجارب سودمند برای پرورش قوای ذهنی و عقلی کودک از فعالیت هایی سرچشمه می گیرد که توجه و رغبت فوری کودک را به خود جلب می کند».

پستالوتسی در اولین روز از سال 1809میلادی، برای شاگردانش یک سخنرانی داشت که خود، بازتابی است از همین دیدگاه. «علیه مقاصد یا تمایلاتتان هیچ گونه کینه ای احساس نمی کنیم و بدانها هیچ تجاوزی روا نمی داریم، چیزی را منع نکرده و خواهان چیزی جز شکفتن نیستیم… دور باد از ما فکر این که از شما مردمی چون خودمان یا همانند اغلب معاصرانمان بسازیم. شما باید به یاری مراقبت هایمان، به صورت مردمی که طبیعت شما اقتضا می کند درآیید، سعی من بر آن است که طبیعت انسانی را تا عالی ترین درجه و شریف ترین مقام بالا برم».

یکی از مسائل بنیادی که در اندیشه های پستالوتسی همواره بر آن تاکید می شد عشق و محبت در تعلیم و تربیت بود. «آرمان محبت بر فلسفه ی تربیت پستالوتسی فرمانرواست، محبتی که باید بی انتها باشد وشاگردان ضعیف را هم مانند شاگردان موفق در بر گیرد، حتی هنگامی که ازشاگردان خطایی هم سر بزند در آن محبت، نقصانی حاصل نشود».

او بارها گفته بود که موفقیت هایش را در تربیت کودکان مدیون عشق است. همان عشقی که سکان دار زندگی پستالوتسی در دریای پرتلاطم زندگی اش بود، او را که نه عارف بود و نه فیلسوف، به این بینش ژرف و عارفانه رساند که «بی عشق، انسان بی خداست و اگر عشق وخدا نباشد، انسان چیست؟»

به‌نظر پستالوژى درگیرى‌ها، سرگرمى‌‌ها، کوشش‌ها و فعالیت‌هائى که در بازى صورت مى‌گیرد به فرد کمک مى‌کند تا مجموعه اعمالى را که براى زندگى آینده فرد لازم است یاد بگیرد. و از این طریق ارتباط محکمى میان جسم و روح فرد ایجاد مى‌شود.

تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه