امروز دوشنبه 04 بهمن 1400 ravanshenasi.cloob24.com
0

کودکان گلهای زندگی هستند که اگر نور خورشید تربیت به آنها بتابد و اگر از جویبار آگاهی آب بنوشند و باز هم اگر مورد توجه،‌لطف و نوازش کافی قرار گیرند عطرشان باغ زندگی را فرا می گیرد، اگر چنین نباشد، کویری را بوجود می آورند بی بروبار که نه باغ، بلکه خارستان است و اولین سنگ بنای سازندگی شخصیت کودکان و در نهایت سازندگی اجتماع در همین سالهای اولیه گذاشته می شود و لذا هم از نظر کیفی و هم از حیث کمی این دوره از اهمیت خاصی برخوردار است.

بنا به سفارش نبی اکرم (ص) که می فرماید (العلم فی الصغر کالنقش فی الحجر) که دانش در کودکی مانند نقش بر سنگ است. و یا غزالی اشاره ای به این مطلب دارد که (هر کار که عظیم بود، تخم آن اندر کودکی افکنده باشند)

در این راستا فردریک فروبل آلمانی سیستمی از بازیهای آموزشی را برای کودکان ابداع کرد و برای نخستین بار کودکستانی را در سال 1837 در بلانکبرک آلمان بنا نهاد و در سال 1855 اولین کودکستان در آمریکا توسط کارل شورز تاسیس شد.

پیدایش، پذیرش و رشد بسیاری از مراکز پیش دبستان در کشورهای مختلف در نتیجه نیازهای گوناگون افراد جامعه، رشد صنعتی، حضور مادران در کارگاههای تولیدی فقر فرهنگی، تبدیل خانواده های گسترده به خانواده های هسته ای، عدم آگاهی والدین به روشهای تربیتی کودک که سبب به وجود آمدن دشواریهای جدید در درون خانواده ها می شود، صورت گرفته است. در کشور ما نیز کم و بیش این تغییرات سبب شده برای حل مشکلات خانواده ها و جلوگیری از مشکلات تربیتی کودکان خردسال مراکز آموزشی و مراقبتی خاصی تشکیل شود.

دوره اساس یا قصد کلی دوره پیش از دبستان

در نظام جدید آموزش و پرورش نخستین مرحله از آموزش و پرورش عمومی اساس نام دارد. طول آن دو سال و گذراندن آن برای همه نوع آموزان 5/5 سال تمام اجباری است مرحله اساس شالوده و پا به ساختمان و بنیان آموزش و یا تعلیم و تربیت است و یکی از حساسترین و مهمترین مراحل آن است در نظام جدید چنین فرضی شده که اساس به منزله شالوده ساختمانی است که اگر سستی های زمینه را برطرف کرد می توان بنای مستحکمی بر آن استوار کرد. مهمترین دلایل ایجاد مرحله اساس به طور خلاصه این است که:

الف: بنابر یافته های روان شناسی رشد و تربیت در سنین 6 و 7 سالگی مرحله حساس و تعیین کننده است در این مرحله رشد سریع ادراکی کودک ایجاب می کند که در قالب روشهای مناسب، آموزشهای بنیادی به وی داده شود.

ب: در محیط ایران با تنوع فرهنگی و تفاوتهای اجتماعی و اقتصادی روبرو هستیم و لذا نو آموز در بدو ورود به مدرسه با مشکلات متعددی روبرو شود که راه پیشرفت تعلیم و تربیت مناسب را ببندد و افت تحصیلی را به همراه می آورد وجود یک مرحله آموزش و پرورش جبرانی در ابتدای تحصیل خصوصاً برای اقشار محروم.

ج: ورود نو آموزان بدون تمهیدات لازم از کانون گرم خانواده به یک محیط خشک

و جوی شلوغ مانند دبستانهای فعلی معمولاً همراه با ضایعه است و در حال حاضر بالاترین رقم تکرار و افت تحصیلی در پایه اول ابتدایی متمرکز است و یکی از دلایل آن عدم تجانس محیط مدرسه و خانواده ذکر شده است.

د: علاوه بر حساسیت این مرحله جدا کردن این مرحله از سایر مراحل تحصیلی و توجه بیشتر به کیفیت آموزش و پرورش آن زمینه لازم را برای ایجاد یک پایه قوی در امور تحصیلی آینده نو آموز فراهم می آورد.

ه: ایجاد دوره اساس فرصت مناسبی است که پیاده کردن اصول تعلیم و تربیت اسلامی و شیوه های جدید آموزشی و استفاده از معلمان واجد شرایط و به کار بستن روشهای مناسب و کار آمد اجرایی و ادرای را تسهیل می کند.

تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه