امروز دوشنبه 08 آذر 1400 ravanshenasi.cloob24.com
0

والایش، تصعید، متعالی ساختن، برتر ساختن، تجلی، افراشتگی، تعلیه، فراز گرایی و پالایش برای بیان یکی از مهمترین مکانیسم های دفاعی انتخاب می شوند.

والایش یکی از مکانیسمهای با ارزش روانی است که شخص برای حفظ (من) بدان متوسل می شود، والایش نوعی جابه جای است که در آن هدف جابه جایی جنبه سازندگی و خلاقیت دارد. از این راه انرژی بسیاری از تمایلات تهاجمیو جنسی و آزار دوستی غیر قابل قبول جامعه، تحت کنترل در آمده و در راه ابداعات و آفرینشهای آثار ادبی و به طور کلی هنری به کار گرفته می شوند. به طور کلی والایش عبارت است از منحرف شدن تمایل، به خصوص از هدف نهایی و تجلی آن در فعالیتی که مورد پسند و قبول جامعه است.(احمد وند، 1382)

این مکانیسم یکی از بهترین و ارزنده ترین راههای مقابله با ناکامی است. بسیاری از نویشندگان شعرا و هنرمندان که در ارضاء انگیزه جنسی یا جاه طلبی خود شکست خورده اند به آفرینش هنری دست زده و گاهی شاهکاریهای جاویدان خلق کرده اند. روان کاوان، تصعید را به عمل یک مهندس تشبیه می کنند که انرژی خام یک آبشار را، که تنه اثر آن سائیدن زمین است، به جریان الکتریکی تبدیل می کند که برای رفع نیازهای مادی و معنوی انسان مفیداست تصعید نقش بسیار مهمی در سازگاری فرد با محیط اجتماعی خود دارد.(گنجی، 1367)

والایش و اثر هنری

روان کاوان عقیده دارند با تحلیل درست اثر هنری به وجود ماهیت روانی هنرمند پی می برند.بعضی اوقات هنرمند با نقشه و فکر قبلی به خلق اثری دست می بازد در اینگونه آثار قلمرو فعالیتهای ناخود آگاه یا (نهاد) به شدت تحت تأثیر شعور ظاهر یا(من) قرار می گیرد و در این دسته از هنرمندان و آثارشان یا جنبه های پیچیده نهاد سازی مواجه هستیم و اکثر اوقات یافتن مقصد و هدف اولیه در اثر مکانیسم های مختلف غیر قابل تفسیر و تحلیل می گردند.

والایش آزار گری (سادیسم)

برخی از افرادی که تمایلات سادیسمی دارند آن را به صورت جامعه پسند ابراز می دارند. می توان به کار برخی منتقدین اشاره کرد منتقدی که از زندگی خود احساس نارضایتی می کند وقتی به نقد یک کتاب دست می زند، قسمتی از ناراحتیهایش تخلیه می شود.

والایش قدرت نمایی و برتری طلبی

افرادی که دارای تمایلات برتری طلبی و ریاست مابی هستند با توسل به مکانیسم والایش می توانند به صورت مدیران و رهبران اجتماعی، خواستهای درونی خود را از طریق مقبول، براورده سازند.افراد جه طلب و کسانی که دچار عقده خود بزرگ بینی و بزرگ منشی هستند، ون صلاحیت و برتری واقعی را ندارند لزوماً با تمسخر اطرافیان مواجه می شوند و ممکن است از طریق ناپسند و غیر مشروعی، این برتری را به صور مصنوعی کسب کنند اما عده ای دیگر با استفاده از مکانیسم والاپس به مقامی نایل می آیند و تصدی شغلی مهم را عهده دار می شوند و از این طریق جاه طلبی خود را ارضا می کنند.

والایش ستیزه جویی و پرخاشگری

اشخاص ستیزه جو ومهاجم که میل به ضرب و جرح یا قتل و کشتار در نهاد آنها وجود دارد ممکن است این حس را با تماشا کردن ساده و تنهایی مسابقات ورزشی نبرد آسا، مانند کشتی، کاراته، جودو، بکس و نظیر آن تلطیف کنند.

والایش بزهکاری و تخریب

مقامات اجتماعی، با ایجاد فعالیتهای مفید و با ارزش و یا با فراهم ساختن وسائل سرگروهی و تفریح و تأسیس موسسات جوانان، باشگاه ها و کلوبها، می توانند نیروی تخریب و بزهکاری عده ای از افرباد جامعه را در مسیری دیگر روان سازد و باعث شود که عده ای ناخود آگاهانه، امیال عصیانی، هرج و مرج طلبی و هیچ انگاری و بی بنده و باری خود را از این راه والایش کنند.(احمد وند، 1368)

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه