امروز دوشنبه 08 آذر 1400 ravanshenasi.cloob24.com
0

پرخاشگری یا تهاجم یکی از واکنشهایی است که انسان در برخورد با ناکامی و محرومیت از خود نشان می دهد و چون همیشه با به هم خوردن تعادل جسمی و وانی حتی به طور موقت هم که شده مانند تپش قلب، بالا رفتن فشار خون، ازدیاد ضربان قلب، زیاد شدن نیروی جسمانی و....

بعضی آن را مکانیسم دفاعی نمی دانند و می گویند شخص به عوض پرخاشگری می تواند از مکانیسم های دفاعی دیگر که تعادل روانی اش را بر هم زنند استفاده کند. بعضی بر عکس عقیده دارند که اگر ناکامی به صورت پرخاشگری تجلی نکند ممکن است حالت تجمعی و انباشته شدن به خود گرفته و بعداً به صورتهای مختلف و خطرناک تر ظاهر می شود.

فروید غریزه (جنسی و پرخاشگری) بیش از هر انگیزه ی دیگر حاکم بر رفتار انسان می داند و برای هر دو قدرت و اهمیت یکسان قائل است و عقیده دارد که انسان با آنها به دنیا می آید و کودک از بدو تولد حالت تهاجمی را به وسیله ی گریه و فریاد و غریزه ی جنسی را به وسیله ی عمل مکیدن ارضاء می کند.

پرخاشگری یک غریزه ی زندگی است و به تجربه ثابت شده است که:

اولا) لذت و میزان پرخاشگری اکثرا با شدت ناکامی رابطه ی مستقیم دارد.

ثانیا) شدت وحدت حالت تهاجمی بستگی به دفعات و تکار ناکامی دارد.

ثالثا) پرخاشگری در مواقع رسیدن به هدف و نزدیک شدن به آن شدت بیشتری می یابد.

رابعا) شدت حالت تهاجمی با نوع و علت ناکامی بستگی دارد.

تخلیه روانی – هیجانی که به طور ناخود آگاه انجام می شود عبارت از جواب پرخاشگرانه و تخلیه خود از عقده ها و ناکامیها سرکوب شده است این روش درمانی در معالجه ی بیماران نوروتیک به کار می رود.(میلانی فر، 1382)

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه