امروز دوشنبه 08 آذر 1400 ravanshenasi.cloob24.com
0

یک مکانیسم های دفاعی برای حل تعارض های روانی انفصال ذهنی است. ذهن انسان تحت شرایطی قادر است دو فکر و مفهوم و معنی را که از لحاظ منطقی با یکدیگر متناقض هستند در کنار هم پذیرا گردد بدون اینکه از این تناقض آگاه و ناراحت باشد. این پدیده نوعی تفکیک و انفصال ذهنی نامیده می شود یعنی بخشی از محتویات ذهنی آدمی اعم از افکار و عواطف و احساسات از بخش دیگری که با آن در تضاد است به گونه ای جداً و منفصل می گردد که دیگر تضاد و تعارض حس نمی شود.(نظیری، 1373)

یک شکل رایج این پدیده ی ذهنی، انتزاعی فکر کردن زیاده از حد درباره ی مسائلی است که جنبه های عاطفی آن ممکن است برای انسان اضطراب انگیز و ناراحت کننده باشد. مثلاً شیمی دانی که در کشفیات مربوط به جنگهای شیمیایی دست داشته است. سعی می کند به قضیه از دیدگاه صرفاً علمی نگاه کند و اثرات ویرانگر آن را در میدانهای نبرد و در زندگی مردم غیر نظامی نادیده انگارد.

پدیده های دو گانگی شخصیت و نسیان هویت یا پدیده ی انفصال ذهنی بی ارتباط به نظر نمی آید. در حقیقت محتوای ذهنی آدمی به همان گونه که می تواند با یکدیگر تداعی و متصل شود تحت شرایطی نیز می تواند از یکدیگر منفصل و جدا گردد و این خاصیت ذهنی می تواند افراد را از گزند تناقض گویی مصون بدارد.(والی پور، 1360)

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه