امروز دوشنبه 08 آذر 1400 ravanshenasi.cloob24.com
0

استفاده زیاد از مکانیسم دلیل تراشی، گاهی منجر به هذیان شدید و غیر عادی می شود فردی که احتیاج بسیار مبرمی به کسب هدف معینی دارد ولی در نیل به آن مقصود، شکست روبرو می شود. مطمئناً برای منطقی نشان دادن شکست خود به قدری تلاش خواهد کرد که امر بر خود مشتبه می شود و به امور بی اساس و دور از حقیقت معتقد می گردد.

مثلاً دانشجوی دانشگاهی که اظهار می کند که استاد دانشگاه با او لج است ومیل دارد او را عمداً آزار دهد. بعداً معلوم می شود که او تمایل داشته که فیزیکدان بزرگی شود و اکنون فکر می کند که فیزیکدان بزرگی است و اعضای دانشکده فیزیکی نسبت به او و مقامش حسادت می ورزند و سعی می کنند که از پیشرفت او جلوگیری کنند. اصل واقعیت شکست او در امتحانات است، که با مکانیسم دلیل تراشی قصد جبران آن را دارد. او در جبران این شکست به قدری در مکانیسم دلیل تراشی افراط کرده بود که دچار حالتی مانند پسیکوز شده بود. علامت بارز در دلیل تراشی تعصب شدید فرد برای درست جلوه دادن عقاید و افکار خود است.

چون هذیان معمولاً از نظر شخص مبتلا به آن، بسیار منطقی و صحیح جلوه می کند،بنابر این تقریباً غیر ممکن است که بتوان او را متوجه اشتباه خود ساخت. هنگامی که این هذیان به صور سلسله افکاری منظم و مشخص در می آید. در پارانویا خالص دیده می شود. امکان درمان بسیار ضعیف و حتی غیر ممکن خواهد شد. البته همه ی ما تا اندازه ای آنچه را که می خواهیم باور می کنیم، ولی فردی که به تو هم غیر عادی مبتلا باشد،افکار غیر قابل تغییری را در مغز خود می پروراند.(شاملو، 1378)

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه