امروز دوشنبه 08 آذر 1400 ravanshenasi.cloob24.com
0

در این مکانیسم از رویاروئی با واقعیت و اتخاذ روش های فعال و تهاجمی خودداری می شود، رفتار کناره گیرانه مثل سایر مکانیسم های دفاعی اکتسابی است و به شخصیت و تجارب گذشته و عدات اشخاص و همچنین به اوضاع و احوالی که بر محیط زندگی حاکم است بستگی دارد. به نظر می آید که فرهنگ ایران زمین به ویژه سازگاری از طریق انزوا و قناعت را تشویق می کند، البته کسی که قناعت پیشه کرد و از دنیا چیزی نخواست کمتر دچار رنج و ناکامی خواهد شد. اما مسلماً بین کناره گیری و قناعت فرق زیاد است.

معمولاً افراد خجول و ترسو مبادرت به کناره گیری می کنند چون از این راه می توانند تنش و اضطراب خود را کاهش دهند.جامعه به افراد کمرو و منزوی توجهی ندارد زیرا نه به کسی آزادی می رساند و نه سر و صدای راه می اندازد که جلب توجه کنند. این بی توجهی به افراد کناره گیر و به خصوص نسبت به بچه های کمرو ومنزوی زیانهای فراوان دارد.

سازگاری از راه کناره گیری مانع آن می شود که فرد به جستجوی راههای سازنده تری برای رفع مشکلات و تأمین خواست های خود بر خیزد.از نظر روانشناسان بچه های آرام و کناره گیر بیشتر از بچه های شلوغ و پرخاشگر در معرض مشکلات عاطفی و روانی قرار دارند، تک روی و انزوا در هر موقعیت و شرایطی نشانه ی ناسازگاری نیست و نباید آن را واکنشی به اضطراب و دلهره های درونی به حساب آورد. مانند بچه های باهوش و ضعیف الجثه که از مطالعه و سرگرمیهای انفرادی لذت می برند.

مادامی که زندگی این افراد کناره گیر شرایط ثابتی دارد خالی از تنش و فشار هستن، ولی همین که شرایط عوض شود، و نیاز به معاشرت دائمی با دیگر انباشد، مشکلات آنها نیز شروع می شود کناره گیری و انزواهای مفرط بدون شک نشانه ی وجود بعضی مشکلات عاطفی است و شخص کناره گیر ظاهراً بااین تاکتیک توانسته است هیجانات خود را تحت کنترل قرار دهد، تنبیه شدید و پرخاشگرانه کودکان اغالباً باعث کناره گیری و درون گرایی آنان می شود.

درون گرائی و انزوا طلبی در کودکان گاهی ان چنان شدید می شود که برای معاشرت با دیگران در خودنیازی حس نمی کنند این موارد را در خودمانی کودکی می نامند که شباهت زیادی به جنون اسکیزوفرنی دارد.(والی پور، 1360)

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه