امروز دوشنبه 08 آذر 1400 ravanshenasi.cloob24.com
0

قسمت های مختلف شخصیت فرد، از بدو طفولیت بایستی یا تغییر تدریجی به طرف بلوغ تکامل سیر کند. گاهی رشد شخصیت در مرحله ای متوقف می شود و در نتیجه بعضی از قسمت های آن بدون داشتن هماهنگی لازم، نارسا باقی می ماند. ساختمان هیجانی واحساساتی شخصیت، در سطح نا بالغ دچار وقفه می شود و فاصله ای بین حالت بیولوژیک و استقلال هیجانی و احساساتی ایجاد می گردد. این توقف تکامل شخصیت در بعضی از جنبه هایش که فرد بالغ رااز پاره ای جهات نابالغ نشان می دهد، وقفه یا استقرار یا تثبیت نام دارد. مانند امساک و بخل بیش از اندازه که نشان دهنده تثبیت شخصیت در مرحله ی متعدی است. نظریه های مختلفی در مورد علت اصلی این پدیده وجود دارد. طبق یکی از ایننظریه ها تثبیت به علت تجاربی است که ارضا غریزی وتمایلات شدید در آن دوره ی حاصل شده و شخص به زحمت می تواند از آن دوره بگذرد. بر حسب نظریه دیگر، تثبیت به سبب ناکامی فراوان در ارضا تمایلات در آن مرحله صورت می گیرد (سیاسی، 1349)

از نظر مکتب روانکاوی عدم موفقیت و توقف لیبدو را طی مراحل مختلف تکامل (تثبیت) لیبدو گویند. به نظر روانکاوان لیبدو بایستی در مراحل مختلف حیات مدارجی را به ترتیب بگذارند:

(تلفذ از خویشتن) در این مرحله کودک از وظایف و اعضا بدن خود لذت می برد. از تولد تا 2 سالگی

(عشق به خود) از 2 تا 4 سالگی

(مرحله مخفی) موضوع مشخص و هدف معینی برای محبت وجود ندارد، از 7 تا12 سالگی

(عشق به هم جنس) از 12 تا 16 سالگی

(عشق به جنس مخالف) از 16 سالگی به بعد

کسی که از مرحله ی عشق به خود نگذشته باشد می گویند که لیبدوی او در این مرحله متوقف مانده است.این مکانیسم وسیله ای است برای فرار از مشکلات زندگی و پناه بردن به عالم تخیل که در آن، موانع وناکامیها حتی الامکان تقلیل می یابد یا وجود ندارد و این وسیله ای است برای از بین بردن تعارض و محرومیت.(احمد وند، 1368)

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه