امروز دوشنبه 08 آذر 1400 ravanshenasi.cloob24.com
0

الوین تافلر (1980) یکی از مشهورترین نویسندگان و نظریه پردازان امریکایی، در تبیین جهت و جریان تمدن بشری و آینده جوامع کتابی تحت عنوان " موج سوم " نگاشته و نظریه مهم علوم اجتماعی و سیاسی خود را در آن توضیح داده است.

شالوده کتاب تافلر بر این اساس استوار است که تاریخ بشر تاکنون دو انقلاب را پشت سرگذاشته: انقلاب کشاورزی و انقلاب صنعتی. اکنون در آستانه سومین آن، یعنی انقلاب الکترونیک قرار گرفته ایم. موج سوم نامی است که به همین انقلاب گذاشته شده است. عنوان انقلاب از آن جهت به این جریان اطلاق می شود همانطوریکه انقلاب صنعتی باعث ویرانی ساختارهای نظام کشاورزی شد انقلاب الکترونیک هم ساختارهای نظام صنعتی را متلاشی کرده یا خواهد کرد و بحران جهان کنونی نیز ناشی از این انتقال پرتنش است.

در عصر حاضر هیچ چیز بدون تغییر باقی نخواهد ماند. آینده سیال است نه منجمد. آینده با تغییر و دگرگونی تصمیمات روزمره مان ساخته می شود و هر رخدادی بر رخدادهای دیگر اثر خواهذ گذاشت... بنا براین برخورد ما با مسائلی که در پیش داریم این خواهد بود به جریاناتی از تحول بپردازیم که زندگی ما را بیشتر دگرگون می کند و روابط نهانی آنها را برملا سازیم و این کار را صرفا به این علت انجام نمی دهیم که این جریانات به خودی خود دارای اهمیت هستند بلکه بخاطر شیوه ای است که این جویبارهای تحول باهم تلاقی می کنند و رودخانه های وسیع تر و خروشان تر تحول را تشکیل می دهند که آنها هم به نوبه خود بهم می پیوندند و موج سوم را بوجود می آورند بنابراین خصوصیت بارز و مهم موج جدید همانا تغییرات، تحولات و خلاقیت ها خواهد بود.

موج سوم یک آرمانشهر عملی برای آینده است درآن تفاوتهای فردی، تنوع نژادی و فرهنگی و اهمیت خانه پذیرفته خواهد شد. چنین تمدنی ایستا نیست بلکه با نوآوریهای خود دائما در حرکت است... قادر است علائق زیادی را برای خلاقیت هنری جلب کند... افراد و نهادها که به تنوع کم وتحول آرام عادت داشته اند به ناگهان خود را درگیر با تنوع بسیار و تحولات سریع می یابند. فشارهای متقاطع از حد توان آنها برای تصمیم گیری و عکس العمل خارج است. نتیجه آن "شوک آینده" است. برای ما فقط یک راه بیشتر باقی نمی ماند. باید خودمان و نهادهایمان را برای مقابله با واقعیات تازه از نو بسازیم. این قیمتی است که باید برای راه یافتن به آینده ای کارساز و انسانی پرداخت... (تافلر، 1980، صص 1، 179، 180، 495 و 499).

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه