امروز دوشنبه 04 بهمن 1400 ravanshenasi.cloob24.com
0

نظریات روانکاوانه

چشم ­انداز اصلی نظریه ­های روانکاوانه این است که هویت جنسیتی نخستین‌بار از آگاهی تناسلی و سپس از طریق ضرورت روان شناختی برای یکی ­انگاری خود با پدر/مادر همجنس پرورش می­ یابد. در نظریه زیگموند فروید، رشد هویت جنسیتی با آگاهی فرد نسبت به اندام‌های تناسلی آغاز می ­شود. یکی­انگاری خود با پدر/مادر همجنس از رهگذر فرایندهای روان­ جنسی پیچیده­ای صورت می­ گیرد که ترس از مداخله پدر که رهاورد میل کودک به مادر است آن را پیش می­ برد. به دلیل خیال­ پردازی­ های روان­ شناختی مختلف دختران و پسران درباره روابط­شان با والدین، پسران سرانجام خود را با پدران خود و دختران خود را با مادران خود هم­جنسیت می­ انگارند به این منظور که هویت جنسیتی خودشان را تثبیت کنند.

نظریه ­های دیگر در زمینه سنت روانکاوی عموما بر روابط پدر/مادر-کودک به عنوان فرایند کلیدی شکل­گیری هویت جنسیتی پای می‌فشارند. این نظریه ­ها بر تبیین این موضوع تمرکز دارند که چرا پسران و دختران هویت­ ها و نقش­ های متفاوتی را شکل می­ دهند امّا به ندرت از پیوند میان جنس زیست­ شناختی و هویت اجتماعی پرسش می ­کنند. افزون بر این، در نظریه ­های روانکاوی سازوکار جامعه ­پذیری در جهت نقش­ های جنسیتی تا حد زیادی نامعلوم است.

نظریه یادگیری اجتماعی

نظریه یادگیری اجتماعی بر تحلیل سازوکار خاص جامعه‌پذیری که از رهگذر آن هویت جنسیتی شکل می‌گیرد تمرکز دارد. نظریه یادگیری اصول نظریه یادگیری در علوم رفتاری را در مورد جامعه ­­پذیری جنسیت به کار می­ بندد و فرض را بر این می­گذارد که رفتارهای جنسیتی از رهگذر الگوهای پاداش و تنبیه در محیط­ های اجتماعی فراگرفته می­ شوند. مطابق با این چارچوب، کودکان رفتارهای جنسیتی والدین خود را از رهگذر تقلید می­ آموزند. از آنجا که کودکان رفتارهای جنسیتی والدین را تقلید می‌کنند، بسته به اینکه دختر باشند یا پسر تشویق یا تنبیه می­ شوند. دختران به سبب تقلید از رفتارهای زنانه مادران تحسین می­شوند، حال آنکه که پسران به سبب نشان‌دادن چنین رفتارهایی سرزنش می­ شوند.

پس از یادگیری رفتارهای متناسب با جنسیت از رهگذر الگوهای تکرار­شونده تقویت، کودکان انگ «دختر» یا «پسر» را آن­ گونه که با رفتارهای تشویق­ شده پیوند خورده است یاد می­ گیرند و انگ مناسب را به عنوان هویت جنسیتی خود درونی می­ کنند. نظریه یادگیری اجتماعی اساسا مسلّم فرض می­ کند که کودکان هویت ­های جنسیتی مناسب خود را از رهگذر برخورد متفاوتی که والدین و دیگران در جامعه با آنها می­ کنند شکل می ­دهند. جامعه‌پذیری کلید پی‌بردن به دانشی است که به افراد چگونه رفتارکردن را می­ آموزد و به آنها کمک می ­کند که خود را با جنسیت معینی که با آن انتظارات رفتاری متناظر است، یکی بینگارند.

نظریه رشد شناختی

در‌حالی‌که نظریه یادگیری اجتماعی بر تأثیر بزرگسالان تمرکز دارد، نظریه رشد شناختی بر فهم خود کودکان از هویت جنسیتی و خود‌جامعه­‌پذیری معطوف به هویت جنسیتی پای می­ فشارد. نظریه رشد شناختی بر نظریه رشد شناختی کودکان ژان پیاژه استوار است. بر اساس این نظریه، کودکان در حدود 5 یا 6 سالگی -یعنی زمانی که پی بردند جنسیت­ شان به رغم نمودهای رفتاری مختلف نامتغیر است– پرورش هویت جنسیتی را آغاز می­ کنند. مثلاً پسری که دوست دارد با رُبات بازی کند، ممکن است از بازی با وسایل آشپزخانه نیز لذّت ببرد امّا هویت جنسیتی این پسر با تغییر رفتارها تغییر نمی ­کند. زمانی که این فهم شکل می ­گیرد، کودکان رفته­رفته درمی­یابند که به کدام جنسیت تعلّق دارند و افراد و رفتارها را با جنس موافق یا مخالف پیوند می ­زنند. سپس کودکان از مقولات جنسیتی بسان عینک یا قالبی سامان ­بخش برای فهم واقعیت استفاده می­ کنند. در نتیجه، کودکان رفته­ رفته رفتارهای خود را به سبک کسانی که در همان مقوله جنسیتی قرار می‌گیرند قالب­ بندی می­ کنند.

تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه