امروز دوشنبه 04 بهمن 1400 ravanshenasi.cloob24.com
0

بکمن (Buckman) مدلی سه مرحله ای را از فرآیند مردن پیشنهاد کرده است. بکمن معتقد است؛ زمانی که افراد با تهدید مرگ قریب الوقوع روبرو می شوند، با توجه به ویژگی های شخصیتی شان و روشی که در گذشته با مشکلات روبرو می شدند و مقابله می کردند، واکنش نشان می دهند. از این رو، بیماران در حال مرگ فرآیند مرگ، را در مراحل قابل تشخیص و مجزا نشان نمی دهند. بنابراین، هیجانات بیمار را باید با ساختار شخصیتی و توان مقابله ای گذشته فرد بیمار مورد بررسی قرار داد.
کلمن، معتقد است چنین هیجاناتی به طور همزمان اتفاق می افتد، نه به صورت متوالی و منظم. همچنین هیجانات دیگری مثل ترس از مرگ، گناه، امید و ناامیدی و شوخ طبعی در هنگام مرگ رخ می دهد که در مدل کوبلر راس نادیده گرفته شده است.

بکمن دو اصل اساسی را برای مدل سه مرحله ای خود بیان می کند.

اصل اول: مجموع هیجانات و پاسخ های داده شده شخص در حال مرگ، ویژگی های شخصیتی او را به نمایش می گذارند که به شکل فرآیند و مراحل مرگ نیستند.

اصل دوم: طی فرآیند مردن، پیشرفت فرد در طی کردن فرآیند مرگ، بستگی به تمیز هیجانات قابل حل و غیر قابل حل دارد.

بکمن با در نظر گرفتن این دو اصل، سه مرحله اولیه، حاد و نهایی را در موقعیتهای بالینی مشخص می نماید. یازده هیجان را در مرحله اولیه قرار می دهد که با حل این هیجانات - با کمک یا بدون کمک دیگران - فرد در حال مرگ، وارد مرحله حاد می شود. البته ممکن است برای فردی، مرحله حاد رخ ندهد و ایجاد نشود و درهمان مرحله اولی باقی بماند. در چنین صورتی، بکمن پیشنهاد می کند که متخصصان با چنین فردی ارتباط درمانی ایجاد کنند. در مرحله نهایی، هیجانات کمتر بیمار با پذیرش مرگ آشکار می شود. هرچند که ممکن است پذیرش مرگ به صورت قطعی رخ ندهد.

بکمن مواجهه با مرگ را فرآیند پیچیده ای می داند که به سادگی در یک سلسله مراحل ثابت جهانی قرار نمی گیرد.

تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه