امروز دوشنبه 04 بهمن 1400 ravanshenasi.cloob24.com
0

در سال 1860 جراح معروف فرانسوی بروکا ملاحظه نمود دو تن از بیمارانش که از ناحیه چپ پیشانی آسیب دیده بودند اختلالات شدید در تکلم نشان می دادند. بروکا نتیجه گرفت تباهی این ناحیه سبب بروز اختلال در تکلم می گردد. بعداً این منطقه به نام "ناحیه بروکا" معروف گردید.

تحقیقات بروکا منجر به قبول مفهوم تمرکز کلام در ناحیه خاصی از مغز گردید و جراحان آن زمان علاقمندی زیاد به تحقیق در این باب نشان دادند و برخی نیز مراکز دیگری را برای تکلم پیشنهاد نمودند. ورنیک پیشنهاد کرد مرکز تکلم در ناحیه گیجگاهی واقع شده است.

دو مرکز اصلی زبان در نیم کره چپ قرار دارد. ناحیه بروکا به تکلم گفتن اختصاص دارد و ورنیکه در لب گیجگاهی چپ به فهم زبان مربوط است.آسیب در ناحیه بروکا اگر چه موجب دشوار گفتن می شود ولی در فهم سخن دیگران فرد با مشکل مواجه نمی شود.

در عارضه خاصی به نام آفازیا قوه کلام و ناطقه بطور کامل یا ناقص از میان می رود. علل بارز ایجاد کننده این پدیده عبارتند از:

1- اختلالات حرکتی ناشی از ضایعات و تباهی بخش حرکتی مغز که مسئول برقراری ضبط ماهیچه ای در تکلم است.

2- اختلال در تکلم که در اثر آسیب دیدن ناحیه تکلم در مغز به وجود می آید.

علائم بارز و آشکار آفازیا بسیار پیچیده و فراوان هستند. به طور کلی سه نوع علائم قابل تشخیص می باشند:

1. ناهنجاریهای توصیفی و بیانی که در آنها مشکل اصلی در سخن گفتن است. در برخی از موارد خزانه لغات فرد متبلی به این چند عارضه محدود به چند کلمه می شود.

2. اختلالات در درک که به صورت دشوار ی در کلام ظاهر می گردد. فرد مبتلا نمی تواند به پرسشها و دستورات ساده پاسخ دهد و قادر نیست فی المثل انگشت سبابه به دست راست خود را روی گوش چپ خنود بگذارد.

3. اختلالات در فراموشی به این ترتیب که فرد نمی تواند کلمه درست و بجائی برای شیئی مورد نظر بیابد ولی طرز کار اشیا ء را فراموش نمی نماید. مثلاً قادر نیست لغتی برای ‹‹ کارد ›› یعنی بریدن را بیان می نماید.

در کتاب زمینه روانشناسی هیگمارد؛ نیمکره چپ؛ گفتار، خواندن، نوشتن و محاسبه کردن را کنترل می کند و نیمکره راست؛ توانائیهای موسیقی و هنری ذهنی و ادراک طرحهای غامض هندسی را کنترل می کند. همانطور که استنباط می گردد بر اساس نظر مؤلف نیمکره چپ مسئول گفتار در انسان می باشد.

تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه