امروز چهارشنبه 17 آذر 1400 ravanshenasi.cloob24.com
0

باتلر و وین (1995) خودتنظیمی را فرایندی تاملی و نقشه مدار می ­شمرند که در آن افراد براساس ادراک­ هایی که از توانایی خود دارند، راهبردهای گوناگونی را برای دست­یابی به هدف­ هایی که خود وضع کرده­ اند به کار می­ گیرند و در طی انجام تکلیف نیز، پیوسته به بازبینی پیشرفت خود در راستای دست­یابی به هدف می ­پردازند (فتاحی 1389).

ویژگی های عمده یادگیری خود نظم دهی

وین (1995) یادگیری خود نظم داده شده را یک توانایی متفکرانه، قضاوتی و انطباقی ماهرانه می­ نامد و سه ویژگی عمده آن را معرفی می­ کند.

1- یادگیری خود نظم داده شده به طور ذاتی شکل ­های ارادی و غیرارادی درگیری شناختی را ترکیب می ­کند.

2- دانش یک تعیین کننده دقیق، نیرومند و موثر در خصوص نحوه درگیری یادگیرندگان در یادگیری است.

3- خودنظم دهی بیشتر یک فرایند کلی و عمومی است تا اختصاصی.

از مؤلفه­ های مهم دیگر یادگیری خود نظم داده شده، یکی تلاش مداوم و دیگری نظارت کردن است.

وین (1995) برای نظارت سه هدف اولیه را ذکر می­ کند:

1- برای بازشناسی این که آیا اطلاعات درک شده ­اند یا نه.

2- برای سنجش و ارزیابی حیطه ­ای که در آن اطلاعات درک شده و یادگرفته شده است.

3- برای مشخص کردن وضعیت درک مطلب.

مدل وین و هدوین

مدل چهار مرحله ی یادگیری خودتنظیمی را وین و هدوین (1998) ارائه کرده اند. آن ها یادگیری خودتنظیمی را به عنوان یک رویداد توصیف می کنند. یادگیری خودتنظیمی به عنوان یک قسمت جدانشدنی یادگیری است. آن ها فراشناخت را به عنوان راهنمای رفتار که دانش آموزان را قادر به انطباق پذیری می سازد تعریف می کنند.

چهار مرحله ی پیشنهادی وین و هدوین برای خودگردانی یادگیری عبارت است از:
1- تعریف ماهیت تکلیف (تعریف تکلیف)

2- انتخاب هدف و برنامه ریزی (هدف گزینی)

3- اجرا کردن تاکتیک ها (برنامه ریزی)

4- اتخاذ شیوه های فراشناختی (تدوین و وضع راهبردها برای رسیدن به این اهداف به کار بردند) (فتاحی 1389).

مرحله اول) در اولین مرحله تکلیف تعریف می شود. و به وسیله اطلاعاتی که یک دانش آموز درباره یک تکلیف به دست می آورد مشخص می شود. این مرحله می تواند به دو مولفه ی فرض شده تقسیم شود.
الف) شرایط شناختی که از یادگیری خود تنظیمی حمایت می کند.
ب) شرایط تکلیف به عوامل بیرونی از قبیل در دسترس بودن منابعی که بر توانایی یادگیرندگان جهت انجام موفقیت آمیز تکلیف اشاره دارد. مطابق با این مدل هم شرایط شناختی و هم شرایط تکلیف به صورت مشترک بر توانایی یادگیرنده، جهت ارزشیابی تکلیف و تدوین نتایج مورد انتظار تاثیر می گذارد.

مرحله دوم) در دومین مرحله، تعیین اهداف و برنامه ریزی توسعه می یابد. در این مرحله یادگیرندگان ممکن است اهداف چندگانه ای با معیار وملاک های مختلف برای عملکرد داشته باشند. یادگیرندگان این ملاک و معیارها را بر مبنای دانشی که درباره حوزه تکلیف دارند، تعیین می کنند و تکالیفشان را انجام می دهند و نحوه نظارت بر عملکردشان را ارزیابی می کنند.

مرحله سوم) در سومین مرحله، وضع کردن فنون و راهبردهای برنامه ریزی برای مرحله قبلی است که شامل راهبردهای جستجوی اطلاعات از قبیل مشخص کردن اطلاعات مهم و خلاصه کردن راهبردهای مددجویی از قبیل کار در گروه ها با درخواست کمک از همسالان یا معلمان است. هدف، اجرا نمودن راهبردها و تولید دست آوردهای شناختی از قبیل سازماندهی اطلاعات در حافظه با نوشتن گزارش است.

مرحله چهارم) در چهارمین مرحله، بر استفاده از دانش فراشناختی به ویژه نظارت کردن بر ارزیابی از عملکرد تاکید دارد. (فتاحی 1389).

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه