امروز چهارشنبه 17 آذر 1400 ravanshenasi.cloob24.com
0

عشق برای اکثر افراد موضوعی جذاب می‏باشد. اما تحقیقات روان‌شناختی، به ویژه در دهه‏های قبل، متناسب با جذابیت این موضوع نبوده است. اگرچه در دو سه دهه قبل و مخصوصاً در سال‏های اخیر توجه نسبتاً خوبی به این موضوع شده است، برخی از محققان به تعریف و طبقه‌بندی عشق پرداخته­اند که از افرادی مانند اریک فروم، جان لی، استرنبرگ و‌هاتفیلد می‌توان نام برد. اما جالب توجه آن است که نسبت به اهمیت موضوع، تحقیقات زیادی درباره علت شناسی این پدیده صورت نگرفته است.

در مطالعه‌ای که درباره «نگرش به ازدواج» به عمل آمده است، مردم عشق را پدیده‌ای مرموز، اسرارآمیز، عرفانی و بادوام توصیف کرده‌اند. در طول تاریخ، شاعران، نویسندگان، هنرمندان، فیلسوفان و دانشمندان تلاش کرده‌اند که مفهوم واقعی عشق را دریابند. البته روان‌شناسان هم به نوبه خود نظریه‌هایی برای تشریح طبیعت عشق ارائه نموده‌اند، امّا باید توجه داشت که هر فرد، تفسیر و تعبیر خاص خودش را در این زمینه دارد.

به نظر جی. ا. لی (1977) یونانیها بین سنخهای مختلف عشق فرق قائل بوده اند، به نظر آنها چندین نوع عشق وجود دارد، وی با تحلیل بیش از 4000 سند عاشقانه از یونان باستان تاکنون و مقایسه آن با تجربیات عاشقانه معاصر با استفاده از تحلیل عوامل چهار سبک اساسی عشق در زندگی عشاق به شرح زیر کشف کرد: عشق ***، عشق دوستانه، عشق بازیگر و دمدمی و خودباختگی.

نظریه ‏های عشق

هندریک در ذیل عنوان «مدل‏هایی برای توضیح عشق»، به دو عنوان «روان‌شناختی/ اجتماعی» و «زیستی/ طبیعی» اشاره می‏کند. رویکردهای طبیعت‌گرایانه در بدن، هیجان و میراث تکاملی ما ریشه دارد؛ به ویژه به عنوان تکامل مرتبط با مسائل جنسی. در رویکردهای اجتماعی روان‌شناختی، مفاهیمی مانند شناخت، انگیزه‏های اجتماعی، تعامل، ارتباط و طبقه‏بندی‏های مختلف عشق وجود دارد.

هندریک، رویکردهای «زیستی/ طبیعی» را شامل رویکرد «عشق *** مشفقانه» (هاتفیلد)، «فرایندهای دلبستگی» (بالبی و... و هازان و شیور) و «نظریه تحول عشق» (دیدگاه طبقه‏بندی زیستی طبیعی) و رویکردهای «روان‌شناختی/ اجتماعی» را شامل رویکرد الگویی، توسعه خود، مثلث عشق و سبک‏های عشق می‌داند.

اما آرون بدون هر گونه تفصیلی، نظریه‌های عشق را به سه دسته تقسیم می‏کند: یکی روان تحلیلگری براساس دیدگاهای پیروان فروید است؛ دیگری عبارت است از بخشی از نظریه‌های یادگیری بر اساس دیدگاه‏های هرلد کلی و جان تیبوت؛ سوم متأثر از مدل‏های گسترش خود که آرون و آرون طرح کرده ‏اند.

تئوری‌ها را با رویکرد آرون پیش می‌بریم.

الف.نظریه ‏های روان تحلیل‏گری

این نظریه‌پردازان به صورت سنتی بر انگیزه‏های ناهشیار تأکید می‏کنند. فرد برای تکرار روابط دوران کودکی با والدینش می‏خواهد با فردی که صفات ایدآلش را دارد (گمان یا فرافکنی می‏کند) ارتباط بر قرار نماید. بعد از اینکه معشوق را واقعاً دید، منجر به یک رهایی احتمالی می‏ شود.

ب. نظریه‏ های یادگیری اجتماعی

نظریه‌های یادگیری اجتماعی در مورد عشق، نظریه وابستگی متقابل می‏باشد که کلی و تیبوت در سال 1978 پدید آوردند. در این الگو جذابیت برای ارتباط با یک دوست یا در نهایت عشق به این دوست به عنوان موقعیتی‏توصیف می‏شود که در این موقعیت افراد یک رابطه را به عنوان پیامد مثبت دریافت می‏کنند. این عمل در ارتباط با انتظارات ارتباطی پایه‏ای است. در ابعاد دیگر این مدل، عشق، به عنوان اشاره به موقعیتی درک می‏شود که در آن موقعیت یک دگرگونی انگیزشی که از رفتار بر اساس پایه ‏های علاقه به خود(فوری) نشئت گرفته و به رفتار بر اساس بنیان‌های توجه گسترده تبدیل می‏شود که این توجه گسترده شامل دوست و ارتباط نیز می‏شود. بنابراین، عشق، مستلزم آمادگی برای بیرونی سازی و حتی فداکاری برای فایده رساندن به دیگران می‏ باشد.

ج. نظریه توسعه خود

الگوی توسعه خود را آرون ارائه کرده است. این الگو این گونه فرض می‏کند که مردم برای توسعه خود، انگیزه دارند. توسعه خود، شامل متغیرهایی مانند دیدگاه‏ها، توانایی‏ها و هویتی است که در اختیار «خود» قرار داده می‌شود. یکی از شیوه‏هایی که برای تحقق این امر انجام می‏دهند، استفاده از «روابط نزدیک» است؛ زیرا در این روابط هر فرد، دیگران (یعنی، دیدگاه‏ها، توانایی‏ها و هویتشان) را تا حدی آن‏طور که هست، جزئی از این «خود» درک می‏کند. به ویژه در مورد عشق گفته می‏شود که عشق توصیف موقعیتی است که در آن، عاشق سطح بالایی از توسعه بالقوه را که در دسترس است و از ارتباط با فرد دیگری نشئت گرفته، ادراک می‏کند. اگر اندازه توسعه یا توسعه بالقوه ادراک شده خیلی بالا باشد، تجربه عشق شدیدتر می‏شود. (مثل هنگامی که فرد وارد یک رابطه جدید می‏ شود).

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه