امروز چهارشنبه 17 آذر 1400 ravanshenasi.cloob24.com
0

1. در کودکان مکانیزم های دفاعی روان، ضعیفتر از بزرگسالان است به همین دلیل در برابر استرس آسیب پذیرتر هستند. بنابراین کاهشاسترسدر کودکان بسیار ضروری است.
2. قبل از هر کاری والدین باید استرسو اضطراب خود را کنترل کنند. استرسقابل انتشار است و می تواند به دیگران منتقل شود بنابراین به راحتی به کودکان منتقل می شود.
3.فضای خانه را شاد و آرام نگهدارید. و برای سرگرمی و تفریح کودکان در منزل برنامه ریزی کنید.

4. در مقابل کودکان در مورد اخبار و خطرات مربوط به ویروس و بیماری کرونا صحبت نکنید، کودکان قدرت تحلیل مطالب را ندارند و وحشت زده می شوند.
5. بجای ترساندن کودکان به آنها در مورد بهبود هر چه زودتر اوضاع، امید و اطمینان بدهید.

6. کودکان را از اخبار نگران کننده ازجمله شبکه های خبری تلویزیون و فضای مجازی دور نگهدارید.
7. در منزل از کانالهایی که کارتون، فیلم های کمدی و موسیقی پخشمی کنند استفاده کنید.
8. والدین اخبار ضروری را بصورت انفرادی و از فضای مجازی پیگیری کنند و نگرانی خود را کنترل کنند. اگر نمی توانند نگرانی و اضطراب خود را کنترل کنند نباید اخبار مربوط به بیماری را پیگیری کنند.
9. در مورد ویروس با کودکان صحبت کنید و به آنها در مورد ویروس اطلاعات بهداشتی بدهید. اطلاعاتی که به کودکان می دهید در مورد پیشگیری باشد. در مورد عوارض و مشکلات بیماری با کودکان صحبت نکنید.
10. داستانهای آموزنده ای با موضوع ویروس، و با پایانی خوش بسازید و برای کودکان تعریف کنید. این داستان ها هم می تواند جنبه آموزشی داشته باشد و هم جنبه آرامسازی.
11. والدین اجازه دهند که کودکان سوالات و نگرانی های خود در مورد ویروس و بیماری را مطرح کنند، سپس با حوصله به سوالات کودکان پاسخ دهند. پاسخ ها با بار مثبت و در جهت بهبود اوضاع باشد.
12. فعالیت هائی مانند بازی های دسته جمعی و شاد، نقش اساسی در کاهشاضطراب کودکان دارد.
13. فعالیت هایی مانند نقاشی برای مواجهه با عامل ترس و تخلیه روانی می تواند موثر باشد. از کودکان بخواهید در مورد ویروس و احساسات خود نقاشی بکشند. اگر این کار به شکل طنز و کاریکاتور انجام شود تاثیر بیشتری در کاهش اضطراب کودک دارد.
14. به آغوش کشیدن، بوسیدن و نوازش نقش مهمی در کاهش اضطراب کودکان دارد.
15. همراه با کودکان با پدر بزرگ و مادر بزرگ یا بستگان دیگر با تماس تصویری ارتباط برقرار کنید.
16. اضطراب در کودکان بصورت ناخون جوی، شب ادراری، بی قراری، بهانه گیری، گریه کردن، لجبازی و...... بروز می کند. مشاهده این رفتارها باید زنگ خطری برای والدین باشد که هرچه سریعتر در کاهش اضطراب کودکان اقدام کنند.
17. ممکن است کودکان در اثر استرس و یا نگرانی بیش از حد دچار علائمی مثل: حالت تهوع، استفراغ، اسهال، کاهش اشتها و یا اختلال خواب شوند. به یاد داشته باشید این علایم چنانچه ناشی از استرس باشد طبیعی است و با کاهش استرس این نشانه ها هم کم می شود. ولی در صورت تکرار و طولانی شدن این علایم بیش از دو یا سه روز حتما با پزشک مشورت کنید.
18. اگر یکی از والدین مبتلا به بیماری شد، شرایط منظمی برای تماس تصویری برای صحبت کردن و دیدن کودکان فراهم کنید. و به کودکان بصورت مداوم اطمینان بدهید که این مشکل برطرف خواهد شد.
19. در صورت پرسش، در توضیح شرایط به کودکان دروغ نگوئید و متناسب با سن کودک، حقایقی در مورد اتفاقات در حال وقوع به آنها بگوئید، اما اگر این مطالب در کودک ایجاد اضطراب می کند بهتر است چیزی نگوئید.
20. کودکان را برای رعایت مسائل بهداشتی نترسانید. و برای ایجاد وحشت از بیماری به عنوان عاملی برای کنترل کودک استفاده نکنید.
21. برای ورزش و تفریحات با تحرک زیاد، برنامه ریزی کنید و کودکان را در منزل به تحرک وادارید. این برای
سلامت خودتان و کودک تان ضروری است. فعالیت بدنی تا حدود زیادی استرس را کاهش می دهد.
22. در این شرایط سطح انتظارات خود را نسبت به انجام به موقع تکالیف درسی و حضور در مدرسه تعدیل کنید. در این گونه مواقع بهتر است تا حد امکان در مورد کمیت و کیفیت عملکرد کودکان و دانش آموزان آسان بگیرید. برای مثال اگر در فصل امتحانات هستند و نگران نتیجه هستند، به آنها اطمینان بدهید که اولیا مدرسه حتما خودشان برای این شرایط فکری خواهند کرد و یا فرصت جبران خواهند داد.
23. در صورت امکان با معلمان تماس بگیرید و اگر ممکن هست، در خواست کنید که کلاس ها بصورت آنلاین توسط معلمان ادامه پیدا کند.

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه