امروز جمعه 30 مهر 1400
ravanshenasi.cloob24.com
0

برونر سه مدل آموزشی را معرفی می کند که معلمان در آموزش مطالعات اجتماعی نیز می توانند از مجموعه ی این مدل ها به صورت متوازن استفاده کنند. هریک از این مدل ها ملزوماتی را برای معلم و دانش آموز به دنبال دارد که باید در برنامه ریزی، تدریس و ارزیابی به ویژگی ها و کاربردهای هریک به آن ها توجه کرد.

الف) کودکان به عنوان یادگیرندگان تقلیدگر

این مدل عملاً اساس یادگیری از طریق کارآموزی است. متخصصان هر حوزه برای آموزش مهارت ها به نوآموزان از این شیوه استفاده می کنند. در این روش، تبحر از طریق صبوری و ممارست به دست می آید. کودکان از این طریق رفتارهای اجتماعی زیادی را از معلمان خود می آموزند.

رفتارهای محبت آمیز، احترام گذاشتن به همه دانش آموزان، بردباری در برابر دانش آموزان کندآموز. این موارد و سایر موارد مشابه، نمونه هایی از به کارگیری این شیوه هستند. در آموزش نقشه خوانی یا رسم نقشه، این شیوه می تواند مؤثر باشد.

ب) یادگیری از طریق عرضهی مطالب

این مدل بر این فرض مبتنی است که دانش آموزان باید اطلاعات، حقایق، ایده ها و قواعد رفتاری (مثلاً در حوزه ی مطالعات اجتماعی) را از طریق ارائه ی دانش سازمان یافته دریافت کنند. این رویکرد توسط معلمان بیش از سایر رویکردها در تدریس مورد استفاده قرار می گیرد. البته دانش آموزان بیش تر چیزهایی را که از این طریق می آموزند، به زودی فراموش می کنند. براساس گفته ی برونر، این یک آموزش یک طرفه است اما برای آموزش حقایق علمی استفاده از آن ضروری است.

پ) توجه به کودک به عنوان یک متفکر

این مدل به یادگیرنده فرصت می دهد تا ایده ها و باورهایش را از طریق مقایسه ی آن ها با معیارهای علمی، ادبی و… درباره ی محیط پیرامون و جهان بیازماید. وقتی کودک از نگاه خود چگونگی تغییر فصول سال را توضیح می دهد، قطعاً مشابه یک جغرافیدان قادر به بیان علمی مطلب نیست. اما او می تواند درک خود را در پرتو شواهد علمی بررسی کند و این امکانی است که معلمان باید در فرایند یادگیری فراهم آورند.

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه