امروز جمعه 30 مهر 1400
ravanshenasi.cloob24.com
0

در سال 1904 چارلز اسپیرمن، (چارلز اسپیرمن به پدر تحلیل عاملی مشهور است) روانشناس انگلیسی، نظریه دوعاملی خود را تحت عنوان نظریه عامل عمومی منتشر نمود و اعلام کرد، رفتارهایی که به عنوان رفتارهایی هوشی به حساب میآوریم، یک عامل مشترک دارند. او این عامل را g یا هوش کلی نامید.

عامل g بیانگر توانایی ذهن برای انجام دادن کارهای ذهنی و حل مسائل است. اسپیرمن، برای دفاع از نظریه خود اعلام کرد اشخاص با استعداد در یک زمینه،معمولاً در زمینههای دیگر نیز استعداد دارند.

اسپیرمن اعلام کرد که حتی افراد با استعداد، در برخی زمینه های خاص توانایی های ویژه نشان می دهند،مثلاً در موسیقی، ریاضی یا شعر. در نتیجه اسپیرمن اعلام کرد، یک عامل اختصاصی (s) نیز وجود دارد که معرف استعدادهای خاص است.

اسپیرمن برای بررسی نظریه ی خود، یک روش آماری، به نام تحلیل عاملی، فراهم کرد و به همین خاطر او را پدر تحلیل عاملی می نامند. امروزه کسانی که در میسر فکری اسپیرمن قرار دارند در ساخت آزمون هوشی به سلسله مراتب معتقدند. این افراد به یک عامل کلی، عواملی گروهی(کلامی، تجسم فضایی، عددی، حافظه) و عوامل اختصاصی مخصوص هر فعالیت اشاره می کنند.

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه