امروز چهارشنبه 17 آذر 1400 ravanshenasi.cloob24.com
0

بسیاری از توصیفات هوش بر توانایی های ذهنی مانند واژگان، درک مطلب، حافظه و حل مسئله متمرکز است که از طریق تست های هوش قابل اندازه گیری است. این نشان دهنده تمایل روانشناسان برای توسعه درک خود از هوش با مشاهده رفتاری است که با هوش مرتبط است. استرنبرگ معتقد است که تمرکز بر روی انواع خاصی از توانایی های ذهنی قابل اندازه گیری، بسیار محدود است. وی معتقد است که مطالعه هوش از این طریق منجر به درک تنها یک قسمت از هوش می شود. به عنوان مثال، بسیاری از افراد هستند که در آزمون های هوش نمره ضعیف می گیرند، اما خلاق هستند بنابراین توانایی بسیار خوبی در سازگاری و شکل دادن به محیط خود دارند. به گفته استرنبرگ (2003)، استعداد درخشان باید به روشی وسیع تر و با تمرکز بر سایر قسمت های هوش بررسی شود.

استرنبرگ (1985 -1991) نظریه سه جنبه ای هوش (intelligence of theory triarchic) را مطرح کرده است. وی معتقد است مردم بر مبنای سه جنبه هوش عمل می کنند. مؤلفه ای، تجربه ای و بافتاری. این رویکرد تأکید بر سرعت و دقت عملکرد ندارد. در عوض بر برنامه ریزی پاسخ ها و بازبینی آنها تأکید دارد.

استرنبرگ بر راهبردها و فرآیندهای شناخت تأکید می کند در این نظریه یکی از ویژگی های مهم رفتار هوشمندانه، کارکردهای شناختی به حساب آمده است. به باور وی هوش از مجموعه ای مهارت های تفکر و یادگیری تشکیل یافته، که در حل مسائل تحصیلی و زندگی روزانه مورد استفاده قرار می گیرد.

1. جنبه مؤلفه ای ( فرآیند های شناختی یا سازنده های ذهنی): همان تفکر تحلیلی است. مثل شخصی که امتحان دهنده خوبی است. طبق نظر استنبرگ رفتار هوشمندانه را می توان به مجموعه ای فعالیت پردازش اطلاعات تقسیم کرد. این فعالیت ها یا فرآیندهای شناختی، سازنده های ذهنی نامیده می شود. سازنده یا مؤلفه یک فرآیند ابتدایی خبر پردازی است که بر روی بازنمایی های اشیاء یا نماد ها عمل می کند.

2. جنبه تجربه ای: با تفکر خلاق ارتباط دارد. چنین شخصی می تواند عناصر یک تجربه را تجزیه و آنها را بصیرت مندانه ترکیب کند. درنظریه استنبرگ رفتار هوشمندانه گاهی منعکس کننده توانایی فرد در برخورد مؤثر با یک موقعیت یا تکلیف جدید است که در این حالت بینش گفته می شود و یا نشان دهنده توانایی برخورد او با موقعییت ها یا تکالیف آشنا، به طور سریع و مؤثر که در این حالت خودکاری گفته می شود. در هر دو حالت تجربه های قبلی فرد نقش مهمی ایفا می کند.

3. جنبه محیطی (بافتاری): کسی که با خم و چم زندگی شهری آشناست. یعنی بلد بودن شیوه بازی و دستکاری محیط در کمال موفقیت. هوش بافتی، نوعی هوش عینی و عملی است که بر زندگی کردن واقعی بسیار بیشتر از تفکر انتزاعی تأکید می کند.

استرنبرگ در نظریه سه‌ بعدی خود به سه نوع هوش متمایز اشاره می‌کند:

هوش تحلیلی (analytical)

که می‌توان آن را توانایی تحصیلی تعریف کرد، ما را به حل مسائل و کسب دانش جدید قادر می‌سازد. این هوش شامل استدلال و منطق انتزاعی است. توانایی تکمیل تحصیلات آکادمیک، حل مسئله مانند مواردی که در آزمون های هوش استفاده می شود. این نوع وظایف معمولاً مشکلات مشخصی را ارائه می دهند که فقط یک پاسخ درست دارند.

هوش خلاق (creative)

به صورت توانایی‌های مقابله با موقعیت‌های جدید و خلق راه‌حل‌های احتمالی زیاد برای مسائل تعریف می‌شود. هوش خلاق یا ترکیبی، به توانایی کنار آمدن موفقیت آمیز با شرایط جدید و غیر معمول با بهره گیری از دانش و مهارت های موجود می گویند. افراد با هوش خلاق بالا ممکن است پاسخ های "غلط" بدهند زیرا آنها مسائل را از منظر دیگری می بینند. افرادی که در حال یادگیری هستند از این هوش بهره می برند.

هوش عملی (practical)

افراد را قادر می‌سازد که با سایرین از جمله افراد متفاوت سروکله بزنند و انتظارات محیط را برآورده کنند. مظهر هوش عملی، کسی است که با چم‌وخم‌های زندگی شهری آشنا است. یعنی شیوه بازی کردن را می‌داند و می‌تواند محیط را در کمال موفقیت دستکاری کند. هوش عملی، توانایی سازگاری با زندگی روزمره با بهره گیری از دانش و مهارت های موجود. هوش عملی فرد را قادر می سازد آنچه را که باید در یک محیط خاص انجام شود درک کند و سپس این کار را انجام دهد. این هوش توسط آزمون های هوش سنجیده نمی شود.

استرنبرگ (2003) درباره تجربه و نقش آن در هوش بحث می کند. هوش خلاق یا ترکیبی به افراد کمک می کند تا اطلاعات را از یک مشکل به مشکل دیگر منتقل کنند. استرنبرگ (2003) ابزاری را برای شناسایی افرادی که استعدادهای درخشان دارند به روشی که آزمایش های دیگر شناسایی نمی کنند، ابداع کرد. آزمون توانایی های دوره ای استرنبرگ نه تنها توانایی های هوشمندی سنتی بلکه توانایی های تحلیلی، ترکیبی و عملی را نیز اندازه گیری می کند. چهار روش وجود دارد که این آزمون با تست های هوش معمولی متفاوت است.

- این آزمون گسترده تر است و علاوه بر مهارت های تحلیلی، مهارت های ترکیبی و.عملی را نیز اندازه گیری می کند.

- این آزمون نمرات توانایی های تحلیلی، ترکیبی و عملی و همچنین توانایی های پردازش کلامی، کمی و تصویری را ارائه می دهد.

- این آزمون توانایی درک کلمات ناشناخته را که فرد بدون هیچ تجربه ای دارد به جای مهارت های واژگانی که فرد تجربه ی آن را بسیار کسب کرده است، اندازه گیری می کند.

- خرده آزمون اتوماسیون تنها بخشی از آزمون است که سرعت ذهنی را اندازه گیری می کند.

- این آزمون بر اساس نظریه هوش است.

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه