امروز جمعه 30 مهر 1400
ravanshenasi.cloob24.com
0

لوئیز ترستون، روانشناس آمریکایی، تحلیل عاملی را در آزمونهای مختلف استعداد به کار برد. ترستون نظریه ای را تدوین کرد که به گونه افراطی از اسپیرمن فاصله گرفت. زیرا به وجود عامل مشترک و یکپارچه کننده g اعتقاد نداشت. بلکه بر این باور بود که هوش از توانایی های خاص و مشترک و جداگانه تشکیل شده است.

این نظریه از طریق تحلیل عاملی تکالیف مختلف تدوین یافت و ترستون از این راه کوشش کرد که مهارت های متفاوتی را که لازمه عملکرد این تکالیف است تفکیک و تعریف کند. بررسی های تحلیل عاملی او نشان داد که هوش از عناصر زیر تشکیل شده است.

در نظریه ترستون که به نظریه توانایی های ذهنی نخستین معروف است، هوش از هفت عامل تشکیل شده است:معنی - کلامی(V)، عدد (N)، فضا (S)، سرعت ادراکی (P)، سیالی کلمات (W)، حافظه (M) و استدلال قیاسی (I).

ترستون این عناصر را توانایهای ذهنی اولیه (primary mental ability) نامید.

1.سرعت ادراک (سرعت ادراک جزئیات دیداری)(p): درک تشابهات و مغایرتهای تصاویر و پدیدهها.

2.توانایی عددی (ارقام) (درک اعداد و توان کاربردهای آنها) (N): این عامل در فعالیتهایی که با عدد سر و کار دارد فعال می شود.

3.روانی کلامی (سیالی واژگان) (w): سرعت به خاطر آوردن کلمات و بیان آنها در مدت زمان کوتاه، روانی کلامی نامیده می شود سرعت و کیمت بیان کلمات بدون تکرار آنها در اینجا ملاک قضاوت واقع می شود.

4.درک کلامی (معنی کلام) (V): منظور از درک کلامی توان درک معنای متون خواندنی، تمثیلهای کلامی، تنظیم جملات درهم ریخته شده، استدلال کلامی و همتا سازی ضرب المثلها است.

5.توانایی ادراک فضایی (درک فضایی) (S): به معنای ادراک روابط فضایی، هندسی اشیا و تجسم جابجایی آنهاست.

6.حافظه تداعی (M): به صورت بازگو کردن جملات شنیده شده یا زوجهای تداعی.

7.استدلال (R): استدلال ممکن است به طورت استقرا یا قیاس انجام شود درک معماها، حل کردن قضایا جزو عامل استدلال طبقه بندی می شود.

در مفهوم سازی های جدید از عاملهای خاص هوشی توسط گاردنر به سال 1983 در مقایسه با سایر نظریه ها، هوش به حیطه وسیع تری گسرش یافته است.

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه