امروز جمعه 30 مهر 1400
ravanshenasi.cloob24.com
0

در رفتارگرایی عقیده کلی بر این است که همه یادگیرندگان در اصل برابرند، اما شرایطی که بر آنها تاثیر می‌گذارند متفاوتند. همین شرایط موجب تفاوتهای رفتاری می‌شوند.
ساخت‌گرایی برخلاف رفتارگرایی به بررسی علمی رویدادهای ذهنی می‌پردازد. این رویدادهای روانی عبارت از اکتساب، پردازش، اندوزش و بازیافت اطلاعات است. بر این اساس تاکید اصلی در تحلیل شناختی یادگیری در ساخت روانی یا ذهنی یادگیرنده است که نه تنها معلومات پیشین او را در بر می‌گیرد، بلکه راهبردهاییی را نیز شامل می‌شود که ممکن است یادگیرنده برای تاثیر در وضع موجود به کار بندد. با این وصف مشاهده می‌شود که یادگیرندگان بسیار متفاوت می‌باشند. در واقع شبکه مفاهیم، راهبردها و ادراکهاست که تجربه را معنادار می‌سازند.
نظریه‌های شناخت‌گرایی بیانگر این واقعیت می‌باشند که یادگیرنده عامل اصلی و مهم کسب اطلاعات است. گروهی از روان‌شناسان معتقدند که همه توانمندیهای ما همچون ادراک، یادآوری، استدلال در یک نظام پیچیده‌ای سازمان‌ یافته‌اند که آن را شناخت می‌نامند. طرفداران نظریه‌های شناخت‌گرایی معتقدند که افراد آدمی می‌توانند به تعبیر و تفسیر اطلاعات بپردازند، پیچیدگیها و معماهای زندگی را از روی بینش حل کنند، رویدادها و مسایل روانی را پیش‌بینی نمایند و به تجربه‌های سنجیده و نامشهود سازمان دهند.

به طور کلی شناخت، هم‌فرایند دانستن و هم‌محصول عمل دانستن است و اندیشه‌ها اطلاعات، خاطره‌ها یا نمادهای روانی و فرایندهایی را در بر می‌گیرند که به وسیله نمادها کسب می‌شوند. در واقع به یاری پردازش شناخت آگاهیهاست که می‌توانیم آفریننده‌های فعال حقایقی باشیم که ما را به فراتر از الگوهای محرک – پاسخ می‌برند.
فرایندهای شناختی لزوماً با نظم و ترتیب و شکل خطی مشخصی رخ نمی‌دهند، بلکه می‌توانند به صورت موازی و پردازش همزمان با انواع مختلف اطلاعات و میزان و سرعت متفاوت ظاهر شوند. برای مثال، در حالی که مشغول حل یک مساله هستید، ممکن است به فکر نهار هم باشید، یا کوشش می‌کنید نامی را که بر سر زبان دارید به یادآورید و یا فشار گرسنگی حواس شما را پرت کند ضمن آنکه به فکر قرار ملاقات امروزتان نیز هستید و اینکه برای امتحان فردا چه کارهایی را باید انجام دهید و همه این رویدادهها ظرف چند ثانیه به خاطر شما خطور کنند.
نایسر ، یکی از پرنفوذترین اندیشه‌وران ساخت‌گرایی، معنای کلی و گسترده فرایندهای شناختی را این‌گونه مشخص می‌سازد:
شناخت به همه فرایندهایی اطلاق می‌شود که در آن درون دادهای حسی به صورت تغییر شکل، تعبیر و تفسیر، اندوزش، بازیافت و کابرد به گونه‌ای آشکار و نهان و حتی بدون محرک پدید می‌آیند. اما باید توجه داشت که معلومات در خلاء ایجاد نمی‌شود، بلکه در قالب معلومات نظری و عملی وابسته به یک رشته عوامل ارتباطی جلوه می‌کند. اینها مواردی هستند که زیربنا و استخوان‌بندی نظریه‌های شناختی را تشکیل می‌دهند.
مهمترین نظریه‌های شناختی به ترتیب زمانی عبارتند از نظریه یادگیری گشتالت، میدان‌شناختی، شناخت‌شناسی تکوینی، یادگیری اکتشافی، یادگیری معنادار کلامی و انسان‌گرایی که هر کدام دارای ویژگیهای خاص خود می‌باشند، در این بخش به اختصار و روانی به شرح و بسط آنها می‌پردازیم.

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه