امروز جمعه 30 مهر 1400
ravanshenasi.cloob24.com
0

گرت بی. ماتیوس، فیلسوف آمریکایی که تخصص در فلسفه باستان، فلسفه کودکی و فلسفه برای کودکان داشت. گرت ماتیوس در 8 ژوئیه 1929 در شهر بوینس آیرس کشور آرژانتین به دنیا آمد. او کودکی را در شهر ممفیس ایالت تنسی آمریکا بزرگ شد. ماتیوس در سال 1945 با خانواده اش به فرانکلین، ایندیانا نقل مکان کرد. وی در ادامه برای به دست آوردن مدرک لیسانس در کالج فرانکلین (ایندیانا)، جایی که پدرش آنجا استاد رفت. ماتیوس کارشناسی ارشد را از دانشگاه هاروارد در سال 1952 کسب کرد.

ماتیوس در طول جنگ سرد به عنوان یک افسر اطلاعات در نیروی دریایی ایالات متحده، در گروه امنیت نیروی دریایی و آژانس امنیت ملی فعالیت کرد و بعداً در نیروهای ذخیره خدمت را ادامه داده و به عنوان ستوان بازنشسته شد.

ماتیوز دکترای خود را در 1961 از هاروارد به دست آورد. در ادامه در دانشگاه های ذیل به عنوان استاد خدمت کرد، دانشگاه ویرجینیا (1960–61)، دانشگاه مینه سوتا (1961–69)، و دانشگاه ماساچوست آمهرست (1969–2005).

ماتیوس استاد مدعو در دانشگاه های کالج آمهرست, دانشگاه براون, کوه کالج هولیوک, کالج اسمیت و مدرسه تابستانی هاروارد بود.

ماتیوز به طور منظم در ایالات متحده و خارج از کشور سخنرانی می کرد و با بچه های دوره ابتدایی در اتریش، استرالیا، چین، اسرائیل، آلمان، ژاپن، نروژ و اسکاتلند و همچنین در مدارس مختلف در ایالات متحده بحث های فلسفه انجام داده است.

ماتیوز در 17 آوریل 2011 در اثر سرطان روده بزرگ بوستون، ماساچوست درگذشت.

یکی از کسانی که به طور بنیادی به فلسفه دوران کودکی می پردازد، گرت ماتیوس است. به اعتقاد او، حداقل دو دلیل وجود دارد که چرا فلاسفه بایستی به این دوران بپردازند: ابتدا تصور و باوری که در مورد دوران کودکی وجود دارد و دوم تفاوت هایی که ما بین کودکان و بزرگسالان می باشد که این مساله، خود درباره ی ماهیت انسان نکات بسیاری را به ما می آموزاند (ماتیوس، 1944).

گرت ماتیوس ( 1978) کودکان را ذاتا فیلسوف می داند.

گرت ماتیوس با دانش آموزان مختلفی کار کرد، اما در درجه اول با دانش آموزان در اواخر دبستان (کلاس 5 و در محل تحصیل) کار می کرد. روش ماتیوس این بود که دانش آموزان را وادار کند تا به طور فعالانه زمینه های فلسفی ایجاد کنند، تا "مسئله فلسفی را از آن خود کنند". یکی از مشهورترین تکنیک های وی فراهم آوردن آغاز یک داستان تحریک آمیز فلسفی بود. وی سپس نظرات دانش آموزان را ضبط و رونویسی کرد، آنها را در دهان شخصیت های داستان قرار داد و ادامه داستان را برای بحث بیشتر به جلسه کلاس بعدی آورد. چنین تعاملات در کتاب وی گردآوری شده است که او به آنها نام گفتگو با کودکان را داد.

با توجه به همین اندیشه است که وی دست به نوشتن چندین آثار در همین رابطه، می زند. از منظر ماتیوس، کودکان فیلسوفان طبیعی اند. به عبارت دیگر، در طبیعت بیشتر پرسش های فلسفی، گونه ای معصومیت و بی پیرایگی و سادگی هست که همین دو ویژگی را کودک نیز در طبیعت خود دارد. ماتیوس برای نمونه، به گفتگویی که بین او و دخترش (سارای 4ساله) صورت می گیرد، اشاره می کند:

«در سال 1963 بود که در بدن گربه ی خانگی ما (فلوفی) تعداد زیادی از یک نوع حشره دیده شد. من به دخترم، سارا، گفتم که باید بدن او را سم پاشی کرد. او هنگامی که بر بالای پله ها ایستاده بود و کار من را تماشا می کرد، گفت: چرا بدن فلوفی پر از حشره شده است؟ گفتم: این حشرات حتما باید از یک گربه ی دیگر به او منتقل شده باشد. سارا گفت: چه کسی حشرات را به آن گربه انتقال داده است؟ گفتم: یک گربه ی دیگر و او در حالی که کمی عصبانی شده بود، گفت: من نمی خواهم تک تک به عقب برگردم، می خواهم که ببینم که آن گربه اول، این حشرات را از کجا آورده است؟» (ماتیوس، 1994، صص2-1).

ماتیوس می گوید در همان زمان من در دانشگاه مینوسوتا مشغول تدریس درس فلسفه بودم و مبحث آن زمان مربوط بود به «استدلال های جهان شناختی توماس اکویناس در ارتباط با اثبات خدا». متوجه شدم که دختر 4 ساله ی من نیز به گونه ای از همان روشی استفاده می کند که اکویناس استفاده کرده بود. وی در اثر دیگر خویش یعنی «فلسفه و کودک»(1980) برای این که نظریه خویش را مستحکم تر سازد، به ذکر پاره ای از مثال هایی واقعی می پردازد که بازتاب دهنده ی تفکر فلسفی در کودکان است.

1- «تیم6 ساله، در حالی که مشغول خوردن غذاست از پدرش سوال می کند: پدر، چگونه ما می توانیم مطمئن باشیم که همه چیز، خواب نیست. پدرش با کمی شرمساری در جواب می گوید: واقعا نمی دانم. اما چه شد که به فکر این موضوع افتادید؟ تیم بدون این که توجهی به سوال پدرش کند، گفت: خب، من فکر نمی کنم که همه چیز خواب است. بدین علت که افراد در خواب نمی توانند سوال کنند که آیا همه چیز خواب است؟» (ماتیوس، 1980، ص23).

2- «هنگامی که گفتگویی درباره ی حقیقت مابین جیمز و پدرش پیش می آید. جیمز می گوید: من می دانم که حقیقت، وجود دارد. پدرش پاسخ می دهد: اما شاید شما اشتباه کرده باشید؛ در این هنگام، دنیس 4 ساله (فرزند دیگر خانواده) وارد این گفتگو می شود و می گوید: اما اگراو [جیمز] می داند، پس نمی تواند در اشتباه باشد. اشتباه زمانی پیش می آید که در مورد چیزی فکر کنیم نه این که چیزی را بدانیم» (همان منبع، ص27).

3 – «مادری تعریف می کند که چند تن از آشنایان به خانه ی ما آمده بودند وسه کودک آن ها، اطراف تلویزیون را گرفته بودند و نمی گذاشتند که «آن» 6 ساله ی ما، برنامه مورد علاقه خودش را تماشا کند. بنابراین او شروع کرد به داد و فریاد کردن. دراین موقع به او گفتم: این خوب نیست که خود خواه باشی و همه چیز را برای خودت بخواهی. «آن» گفت: آیا بهتر است سه نفر خود خواه باشند یا یک نفر؟» (همان منبع، ص28).

ماتیوس اظهار می دارد که کودکان بایستی مورد احترام قرار گیرند هم به خاطر آن چه هستند و هم به خاطر آن چه می توانند باشند. وی کودکان را «جستجوگران کوچک» می نامد و از والدین و معلمان می خواهد زمینه را برای تحقیقات آنها فراهم نمایند و حتی خودشان نیز در این فعالیت ها شرکت نمایند. او می گوید: کودکان لحظه ای دست از جستجو نمی کشند. آنها به طور مداوم در مورد این که چرا چیزها بدین گونه اند و چرا به گونه ی دیگر نیستند، سوال می کنند که خود سوالات فلسفی می باشد. اما هنگامی که پا به سن 8 یا 9 سالگی می گذارند، به طور مرموزی این روحیه ی جستجوگری از بین می رود که دلیل اصلی آن، روندی است که آن ها در هنگام اجتماعی شدن طی می کنند (ماتیوس، 1994).

او معتقد است که پیش فرض های بزرگسالان در مورد حیات ذهنی کودکان، متمایل به نادیده گرفتن استعداد فلسفی آن هاست که منشا این تمایلات را می توان در تصورات محدود در مورد دوران کودکی و رشد عقلانی، یافت. او از منتقدان جدی «پیاژه» می باشد و تصویری که ازکودک ارائه می دهد، با تصویر«پیاژه گرایان» متفاوت است. به باور او اکثر کودکان به گونه ای می اندیشند که به هیچ وجه با مراحل رشد شناختی پیاژه تطبیق ندارد. وی برای اثبات گفته خود، به مثال هایی تکیه می کند که در پیش آمد.

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه