امروز چهارشنبه 17 آذر 1400 ravanshenasi.cloob24.com
0

افراد دارای سبک تفکر قانونی یا قانون گذارانه (آفریننده و خلاق) دوست دارند خود روش هایی برای انجام دادن کارها ارائه دهند یعنی کارها را به به شیوه مطلوب خود انجام دهند و خود تصمیم بگیرد که چه کاری را انجام دهد. بنابر این، خود رأی و خلاق است و همچنین علاقمند به خلق و تدوین و طراحی امور هستند (آقایوسفی و شریف، 1389)، برای توضیح باید گفت که، منظور از تفکر خلاق نوعی از تفکر است که منجر به دیدگاه های جدید، رویکرد های نوظهور، دور نماهایی تازه و راه های جدیدی برای فهم و درک اشیاء و موقعیت ها می شود (ذهبیون و احمدی، 1388). افراد قانون گذار، تکالیف، پروژه ها و تکالیفی را که براساس برنامه ریزی خود خلق می کنند، ترجیح می دهند. آنان همچنین علاقه مند به خلق و تدوین و طراحی امور هستند. به سخن این افراد دوست دارند قوانین را خودشان وضع می کنند (نظری فر و همکاران، 1389) و چندان به حمایت اجتماعی اطرافیان نیاز ندارد. این سبک عملاً به خلاقیت می انجامد. یک فرد با سبک تفکر مجری بیشتر به تکالیفی علاقمند است که با آموزش های صریح و روشن همراه باشد. فرد دارای سبک تفکر قضایی بیشتر توجه خود را بر ارزیابی بازده فعالیت های دیگران متمرکز می کند (آقایوسفی و شریف، 1389).

مشکلات غیر مترقبه، مسائل سازمان نیافته و از پیش برنامه ریزی نشده را ترجیح می دهند زیرا دوست دارند که آنها را خود سازمان دهند (سیف، 1389). ترجیح می دهند در مشاغلی کار کنند که بتوانند تمایلات قانون گذارانه خود را ارضا کنند مانند نوسنده خلاق، دانشمند، هنرمند، مجسمه ساز، سرمایه گذار بانک، سیاست مدار، معمار، طراح مد، شاعر، ریاضی دان و نظایر این ها (امامی پور و شمس اسفندآباد، 1389). به بیانی دیگر این افراد دوست دارند به کارهایی چون، نوشتن مقالات ابتکاری، داستان های کوتاه، سرودن شعر، طرح مسائل ریاضی، پروژه های علمی و تصمیم گیری درباره امور زندگی بپردازند (سیف، 1389).

استرنبرگ می گوید: «دانش آموزان دارای سبک تفکر قانون گذارانه از شیوه های موجود مدارس انتقاد می کنند [چون دیدگاه های ایده آل گرایانه دارند] و غالباً انتقادات آنان بجاست. این دانش آموزان نسبت به انجام کارهایی که معلمان از آنها می خواهند چندان علاقه مند نیستند» (سیف، 1380).

در عین حال آنها در موقعیت های جدید و استرس زا هیجان بالایی پیدا نمی کنند، بلکه خود به دنبال هیجان هستند که این امر عملاً به خلاقیت آنها می انجامد. به این دلیل براساس ضرورت هایی که بر آنها تحمیل می شود، ساز و کارهایی به صورت خود انگیخته یا خودساخته در آنها شکل می گیرد که نهایتاً به افزایش بهزیستی در آنها منجر می شود (آقایوسفی و شریف، 1389). ریسک پذیر اند و متمرکز بر عواطف نمی باشند، بدین معنی که در موقعیت جدید و استرس زا هیجان بالایی پیدا نمی کند، بلکه خود به دنبال هیجان اند.

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه