امروز چهارشنبه 17 آذر 1400 ravanshenasi.cloob24.com
0

اصطلاح نظریه داروین غلط است و درست آن نظریه های داروین است که در مجموع پنج نظریه هستند که یکی خود نظریه ی تکامل و دیگری نظریه ی تبار مشترک، چند سال پس از مطرح شدن آنها و انتشار کتاب منشاء انواع (1859) از جانب همه ی زیست شناسان به رسمیت شناخته شدند. این نخستین انقلاب داروینیستی بود. اما سه نظریه دیگر - تدریج گرایی، گونه زایی و انتخاب طبیعی - خیلی دیرتر، یعنی در دهه ی چهل سده ی بیستم، پس از دست یابی به سنتز تحقیق تکاملی، توانست مورد پذیرش همگان واقع شود. این دومین انقلاب داروینیستی بود.

نظریه انتخاب طبیعی
داروین نظریه تکامل را پیشنهاد نکرد. در زمان داروین، زیست شناسان دیدگاه های لامارک را مورد بحث قرار می دادند که معتقد بود تکامل با توارث صفات اکتسابی صورت می گیرد.
اساساً، نظریه داروین از این قرار است. در میان اعضای یک گونه، تنوع بی پایانی وجود دارد و میان اعضای مختلف، تنها بخشی از آن ها که به دنیا می آیند آنقدر زنده می مانند که تولید مثل کنند. بنابراین، نوعی تنازع بقا وجود دارد که در جریان آن شایسته ترین اعضای یک گونه، آنقدر زنده می مانند که صفات خود را به نسل بعد انتقال دهند. بنابراین، در طول نسل های بی شمار، طبیعت، آن هایی را که به بهترین وجه با محیط خود انطباق می یابند، انتخاب می کند. این فرایند را انتخاب طبیعی می نامند.

داروین برای مثال، وضعیت گرگ ها را مد نظر قرار داد. در فصل هایی که شکار کمیاب است، قوی ترین و سریع ترین گرگ ها، بیشترین شانس را برای بقا دارند.

بنابراین، آن ها بیش از سایرین، احتمال دارد آنقدر زنده بمانند که تولید مثل کنند و صفاتشان را امروزه می گوییم ژن هایشان را به نسل بعدی انتقال دهند. پس از گذشت بسیاری از این فصل ها، صفات سرعت و قدرت در جمعیت این گونه جانوری، به نحو فزاینده ای شایع می شود.
به نظر می رسد که تکامل معمولاً بسیار به آرامی روی می دهد و تغییرات محسوس، پس از چندین نسل آشکار می شوند. در نتیجه، معمولاً نمی توانیم واقع شدن تکامل را مشاهده کنیم. اما در اواسط قرن هجدهم در انگلستان، زیست شناسان واقع شدن این پدیده را مشاهده کردند. در منچستر انگلستان تعداد زیادی بید سفید وجود داشت که بر روی درختان سفید آن منطقه، به هیچ وجه به چشم نمی آمدند و از این رو، پرندگان به سختی می توانستند آن ها را پیدا و شکار کنند. در میان آن ها تعداد اندکی بید سیاه وجود داشت (که محصول موتاسیون یا جهش بودند)، که پرندگان به راحتی آن ها را شکار می کردند. در نتیجه تنها تعداد اندکی بید سیاه زنده ماندند و تولید مثل کردند. ولی هنگامی که منطقه، صنعتی شد، دود زغال سنگ، درختان را سیاه کرد و باعث شد بیدهای سفید به راحتی شکار شوند، آنگاه بیدهای سیاه بیشترین شانس را برای بقا و تولید مثل داشتند و در خلال 50 سال بعد، تعداد آن ها از یک درصد به 99 درصد افزایش یافت.

رفتار اجتماعی و انگیزه آن. اصطلاحات تنازع بقا و بقای اصلح داروین، تصاویر انسان ها را در مبارزه خشونت آمیز، به ذهن متبادر می سازد. به یک تعبیر، این تصاویر به درستی منعکس کننده دیدگاه داروین است، زیرا در بهار نرهای گونه های مختلف برای تصاحب ماده ها می جنگند، نظیر آنچه در جنگ گوزن ها به چشم می خورد. چنین نبردهایی تضمین می کنند که قوی ترین نرها و نه نرهای ضعیف و نحیف، صفات خود را به نسل بعدی منتقل سازند.

اما به تعبیر دیگر، اصطلاحاتی چون تنازع بقا گمراه کننده هستند. زیرا داروین در خصوص اهمیت غرایز اجتماعی برای بقای گروه نیز مطالب زیادی نوشته است. حیواناتی که علائم خطر در آن ها تکامل می یابد و به اعضای گروه خود کمک می کنند، در مقایسه با حیواناتی که چنین نیستند، احتمالاً شانس بیشتری برای بقا دارند. همین طور، انسان های اولیه ای که متحد بودند، با یکدیگر همکاری می کردند و خواستار منافع مشترک بودند، احتمالاً شانس بیشتری برای بقا داشته اند.

علاوه براین، در انسان ها، یک موضوع موضوع مهم رشد، خرد است. از آنجا که انسان ها ضعیف تر و کندتر از بسیاری از گونه ها هستند، برای بقا باید بر هوش و نوآوری هایشان (نظیر ابزارها) تکیه کنند. بنابراین قابلیت رفتارهای اجتماعی و خرد، همگام با ویژگی های جسمانی، احتمالاً دستخوش انتخاب طبیعی شده اند.
تکامل و رویان شناسی. داروین به ویژه به این موضوع توجه کرد که رویان اکثر گونه ها به شکل های اولیه آن ها بسیار شبیه اند که این امر، احتمالاً نشان می دهد نسب آن ها، اجداد مشترکی هستند. محکم ترین استدلال را در این زمینه، هاکل بیان کرده است. او در اواخر دهه 1860 چنین مطرح کرد که پدیدآیی فردی، پدیدآیی نوعی را تکرار می کند. یعنی رشد یک فرد یا موجود زنده (پدیدآیی فردی) در یک مسیر خلاصه شده، تاریخچه تکاملی گونه خود (پدیدآیی نوعی) را تکرار می کند. هاکل بر این باور بود که رویان انسانی شبیه شکل بزرگسالی سایر گونه هاست که این عقیده اشتباه بود. رویان انسان به شکل های رویانی سایر گونه ها شباهت دارد.

ارزشیابی
پس از تحقیقات مندل و دیگران بود که مشخص شد این فعالیت ها از طریق ژن ها چگونه به انجام می رسند.
همان طور که دیدیم، داروین بر این باور بود که انتخاب طبیعی، تنها در مورد ویژگی های جسمانی (نظیر رنگ) مصداق ندارد، بلکه انواع مختلفی از رفتارها را شامل می شود.

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه