امروز سه شنبه 04 آبان 1400
ravanshenasi.cloob24.com
0

دونالد وینی کات (Donald W.Winnicott) (1971-1896) در بین سال های 1930 تا 1980 پزشک اطفال بوده و با ملانی کلاین به مطالعه روانکاوی می پرداختند. اگرچه با نظریات کلاین موافق بود اما برقراری رشد سالم را ریشه در روابط و تعاملات اولیه با سایر افراد می دانست و به نظریه روابط شی علاقه فراوانی داشت. او به دلیل عامیانه صحبت کردن و برنامه رادیویی که درBBC اجرا می کرد معروف بود.

از مهم ترین مفاهیم نظرات او می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شی انتقالی: برای آسایش و هویتی غیر از من

مادری به اندازه کافی خوب: فردی که محیط پذیرا را فراهم کرده و فرایند انتقال را تسهیل می کند.

من خوب، من بد: کمال و رشد

مراحل رشدی وینی کات: وحدت، انتقال و استقلال

بازی: رشد و یادگیری

وینی کات، به جای توجه به دنیای درون و برون، به “فضای انتقال” بین دو دامنه توجه نشان می داد. به عنوان یک دنیای مجازی، بسیار مناسب بازی و خلاقیت است.

رشد خود

او معتقد بود “خود” ناشی از تهدید های اولیه وجود است که سبب رشد “وحدت وجودی” که توسط “مادر به اندازه کافی خوب” ارائه می شود، شده است. “اولین ساختار خود از تجربیات ناشی از تهدید به نابودی شکل گرفته که به نابودی منتهی نمی شود، ساختاری که از آن همواره بهبودی صورت می پذیرد (وینی کات، 1969)”.

وینی کات روش ملانی کلاین را برای مطالعه بازی کودک به عنوان راهی در جهت شناخت کودک به کار برد. او پزشک اطفال بود و در کنار کلاین به کار روانکاوی می پرداخت و بعدها نظریه روابط شی را بسط داد.

به طور خلاصه می توان گفت کلیدی ترین مفاهیم وینی کات به شرح زیر است:

  • کودک با توجه به مراقبت های اولیه از مادر به اندازه کافی خوب، می تواند یک “من بد” سالم را به وجود آورد. در غیر این صورت او یک “من بد” ناسالم خواهد داشت.
  • در ابتدا، نقش مراقب اولیه پشتیبانی از تصویرباطل وحدت تمایز نیافته و آمیخته است.
  • در مرحله بعد به تدریج، زمانی که کودک فردیت خود و مراقب اولیه اش را درک کرد، باید اجازه داد تا توهم زدایی و آرمان زدایی صورت گیرد.
  • این جدایی از طریق بازی و انتقال (تغییر) شی صورت می گیرد.

دونالد وینی کات (1971-1896) یک متخصص اطفال انگلیسی بود. وی نظریه ای منظم درباره روابط شیء داد و مثل مارگارت ماهلر مشاهدات زیادی در خصوص رابطه طفل و مادر انجام داد (شارف، 1381).

وینی کات از جمله روان تحلیل گرانی است که به شدت بر اهمیت وابستگی و پیوند متقابل مادر- کودک تأکید می کند. او معتقد است که در آغاز نوزاد بدون مادر وجود ندارد و نیروی فطری وی بدون مراقبت های مادرانه متجلی نمی شود. وینی کات بر نقش مادر و نحوه پاسخ گویی او به کودک اهمیت بسیار زیادی قائل است. او معتقد است که مادر در وهله نخست دستخوش حالتی است که آن را «دل مشغولی مادرانه ی نخست» می نامد. اما مادر بعدها این حالت نخستین را فراموش می کند و سرانجام می پذیرد که دیگر ضرورت ندارد که رضامندی کامل کودک خود را فراهم آورد و در نتیجه به صورت مادری «نسبتا خوب» در می آید (دادستان، 1378).

یکی از واکنش های مادر کنش آینه ای است. از دیدگاه وینی کات، مادر نقش آینه را در مقابل کودک خود ایفا می کند. این سخن بدان معنا است که «من» مادر به منزله تکیه گاهی برای«من»کودک است. وینی کات درکنش مادرانه سه نقش را از یکدیگر متمایز می کند:

1- در بغل نگه داشتن

2- در مهار خود داشتن

3- ارائه شی

وینی کات مراحل تحول رابطه ی کودک – مادر را ترسیم کرده و سه مرحله را در این زمینه متمایز می کند: مرحله ی «وابستگی مطلق» که مرحله درهم آمیختگی کامل مادر- نوزاد است. مرحله ی«وابستگی نسبی» که در خلال این مرحله کودک تدریجاً از مادر متمایز می شود و مرحله ی حرکت در جهت استقلال و اجتماعی شدن که در خلال آن کودک به سوی استقلال گام برمی دارد. وینی کات نیز مانند بالبی به نقش محرومیت و جدایی از موضوع دلبستگی تأکید کرده و آن را عامل مشکلات روانی کودک می داند (دادستان، 1378).

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه