امروز سه شنبه 04 آبان 1400
ravanshenasi.cloob24.com
0

به نظر می آید خود پندارۀ افراد نیز به الگوهای اسنادی و منبع کنترل آنها وابسته باشد. برخی افراد، گرایش دارند تا موفقیت هایشان را بیشتر به خودشان نسبت دهند تا به عوامل متعدد دیگری که احتمالا موجب آن موفقیت ها بوده اند؛ یعنی آنها مایلند به طور کلی تری تصور کنند که خصوصیات مثبت آنها تحت کنترل شخصی خودشان است، زیرا این امر خود پندارۀ مثبت آنها را تقویت می کند (گوهری، 1377).

بل گردلر (1986 به نقل از سیف، 1371) بر این باور است که آنهایی که خودشان را افرادی موفق می پندارند، احتمالا شکست را به یک علت بی ثبات بیرونی، مثل بیماری، حالت روحی یا بخت و اقبال نسبت می دهند و از این طریق خود پندارۀ مثبت خود را حفظ می کنند؛ اما افرادی که خود پندارۀ ضعیفی برای موفق شدن دارند، انتظار کمی برای موفقیت در آینده احساس می کنند که می توانند تکلیفی را به انجام برسانند.

دانش آموزانی که معتقدند می توانند عملکرد و پیامدها را کنترل کنند، از نظام خود کنترلی معینی بر خوردارند و بنابراین موفقیت های خودشان را به عوامل درونی (تلاش یا توانایی) و شکست هایشان را به عوامل بیرونی (دشواری یا شانس) نسبت می دهند.

بر عکس، دانش آموزانی که موفقیت هایشان را به عوامل بیرونی غیر قابل کنترل و شکست هایشان را به عوامل درونی قابل کنترل نسبت می دهند، غالباً خود پندارۀ منفی یا ضعیفی دارند و در نتیجه، چون خودشان را فاقد توانایی و موفقیت می بینند غالباً تلاش نمی کنند و در انتظار شکست هستند.

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه