امروز دوشنبه 08 آذر 1400 ravanshenasi.cloob24.com
0

آلپورت با مطرح کردن واژه ی خویشتن به جای واژه ی خود، امیدوار بود شاید بتواند از ابهامات و تناقضات واژه ی خود بکاهد. بر اساس دیدگاه آلپورت، تحول کافی از خود و رسیدن به خویشتن از هفت مرحله میگذرد، شکست و ناکامی در هر یک از این مراحل به پیدایش مراحل بعدی لطمه میزند این عبارتند از:

1- مرحله ی کودکی

2- مرحله خویشتن جسمانی

3- مرحله خود هویتی

4- مرحله عزت نفس

5- مرحله بسط مفهوم خویشتن

6- مرحله معامله گر منطقی

7- مرحله تلاش شخصی

او در توضیح مرحله 4که مرحله عزت نفس است می گوید: عزت نفس به عنوان قدردانی شخصی از اعمال و رفتارش است. یعنی تائید او بر دیگران برای او پاداش است و عزت نفس را افزایش می دهد.

بر اساس دیدگاه آلپورت تحول آگاهی از خود ورسیدن به خویشتن از منیت می گذرد.شکست و ناکامی در هر یک از این مراحل به پیدایش مراحل بعدی لطمه می زند،مراحلی که آلپورت ذکر می کند عبارت است از:خود جسمانی،هویت،احترام به خود (عزت نفس)،گسترش خود،تصور ازخود،تعریفی معقول و تلاشی اختصاصی.همانطور که اشاره شد آلپورت در تکوین خویشتن هفت مرحله بیان می کند که سومین مرحله آن را پدیدار شدن عزت نفس می داند.

آلپورت معتقد است این مرحله با احساس غرور کودک و در نتیجه آموختن انجام کارها به طور انفرادی و مستقل همراه است.در این مرحله کودک تمایل دارد،چیزهایی بسازد و به اکتشاف بپردازدآلپورت این مرحله از تکوین خویشتن را بسیار حساس و تعیین کننده می داند،چنانچه پدر و مادر کودک نیاز کودک را به اکتشاف ناکام بگذارند،عزت نفس کودک که در حال شکل گیری است لطمه می بیند وبه احساس حقارت و خشم مبدل می گردد (شولتز،1388،ص20)

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه