امروز دوشنبه 08 آذر 1400 ravanshenasi.cloob24.com
0

عزت نفس هنگامی به وجود می آید که نیازهای ابتدایی زندگی به نحو مناسبی ارضا شده باشد. افراد زمانی از عزت نفس مطلوب بهره مند می شوند که بتوانند در سه شرط متمایز احساسات مثبتی را تجربه نمایند. این سه شرط عبارتند از: همبستگی، قدرت و الگوها.

احساس همبستگی خانواده

خانواده یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین عوامل رشد و گسترش عزت نفس در کودکان است. خانواده با کمک به رشد خودانگاره مثبت به دور از محدودیت های تصور قالبی، گام مهمی در جهت ایجاد عزت نفس مطلوب در کودکان برمی دارد.

شرط لازم برای ارتقای این خودانگاره، اعتقاد به این باور است که کودک ما مهمترین کودک دنیاست و در قدم بعدی بتوان این باور را در وی به وجود آورد و تقویت کرد (فرگوسن و مازین،1382).

هر خانواده فضای ویژه ای دارد که از احساسات، نگرش ها، راه های ارتباط و قوای حاکم بین خانواده به وجود آمده است. احساس همبستگی افراد به چگونگی روابط بین افراد خانواده وابستگی زیادی دارد. حس همبستگی بین تمام افراد خانواده یا گروه، زمانی به وجود می آید که کنش های متقابل مثبت بین آنها تقویت شود (خورانی، 1387)

همبستگی احساس پذیرش یا مقبولیت است؛ به ویژه در روابط مهم. همچنین به معنای احساس پذیرفته شدن و مورد احترام قرار گرفتن از سوی دیگران نیز به کار می رود. کودکانی که احساسات همبستگی قوی داشته باشند (احساس تعلق داشتن) رابطه راحت و رضایتمندی با دیگران برقرار می کنند. حال آنکه احساس همبستگی ضعیف در کودک، منجر به انزواطلبی و احساس بیگانگی وی خواهد شد (میرعلی یاری،1379).

قدرت

برای برخورداری از عزت نفس مطلوب، شخص باید دارای منابع و فرصت های تأثیر بر شرایط زندگی خویش باشد. هنگامی که فرد در زندگی از چنین فرصتی برخوردار باشد احساس قدرت خواهد کرد. منابعی که برای به دست آوردن حس قدرت مهم است عبارتند از: دانش، سلامتی، قابلیت جسمانی، مهارت ها، توانایی انجام کارهای دستی، تصمی مگیری، منابع مادی، اطلاعات و تجارب (خورانی،1387).

این مؤلفه به احساس موفقیت و فضیلت در کارایی اشاره دارد که مهم و ارزشمند به نظر می رسد و شامل وقوف بر نیرومندی ها و توانایی ها است. افرادی که واجد احساس قدرت و شایستگی اند، در بیان تصورات و عقاید خود در ارتباط با دیگران بی پروا می باشند، اما کودکانی که از چنین شایستگی ندارند، خود را ناتوان می انگارند؛آنها رفتارهای خودمغلوبانه دارند و احساس کفایت شخصی نمی کنند (میرعلی یاری،1379)

الگوها

برای داشتن عزت نفس مطلوب افراد باید نمونه ها یا الگوهای انسانی، فلسفی و عملیاتی پیش رو داشته باشند تا آنها را برای ایجاد ارزش های معنادار، هدف دار، آرمان ها و معیارهای شخصی سرمشق قرار دهند (خورانی،1387).

تقلیدو الگوگیری را می توان در نظریه یادگیری مشاهدهای بندورا جستجو کرد. در این نظریه، یادگیری از راه مشاهده، تقلید و الگوبرداری صورت می گیرد (لطف آبادی، 1381)

یادگیری مشاهده ای فرایندی است که در نتیجه آن یک مشاهده گر (کودک، نوجوان یا بزرگسال) یک الگو را (شخص دیگری که رفتارهای خاصی انجام می دهد) مشاهده می کند و می آموزد تا اعمالی را که مشاهده کرده است، انجام دهد (بیابانگرد، 1388) در این میان انتخاب سرمشق هایی که آموزنده عزت نفس به افراد باشند، با اهمیت شده و الگویی در به وجود آمدن و تثبیت عزت نفس خواهند بود.

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه