امروز دوشنبه 08 آذر 1400 ravanshenasi.cloob24.com
0

مطالعه علل و عوامل نابهنجاری ها را سبب شناسی (etiology) می گویند. به صورت سنتی در روانپزشکی علل را به دو دسته عوامل زمینه ساز (factors predisposing) و عوامل تجلی ساز (factors precipitating) تقسیم می کنند.

عامل زمینه سازمعمولاً از نظر زمانی با معلول خود فاصله دارد در حالی که عامل تجلی ساز بلافاصله یا کمی قبل از بروز معلول واقع می شود. عوامل زمینه ساز، صحنه را برای مؤثر واقع شدن عوامل تجلی ساز آماده می کنند. بعضی از عوامل و علل هم می توانند زمینه ساز باشند هم تجلی ساز مثل عوامل زیستی غیر ارثی و عوامل روانی و فرهنگی. در حالی که بعضی از عوامل مانند وراثت، فقط می توانند زمینه ساز باشند.

تقسیم بندی کلی عوامل و علل اختلالات روانی

1.زمینه های ارثی

2.عوامل زیستی (بیولوژیک)

3.عوامل روانی

4.عوامل فرهنگی ـ اجتماعی

نظریه های مختلفی درباره سبب شناسی بیماریهای روانی مطرح شده اند که مهمترین آنها عبارتند از: زیست شناختی، روان پویشی، یادگیری، شناختی و انسان گرایی.

یک مدل سبب شناختی کلی که انواع دیدگاههای نظری را در خود جای می دهد، مدل بیماری پذیری ـ استرس (stress-diathesis) است. این مدل به مکتب فکری خاصی تعلق ندارد و عوامل زیست شناختی، روانشناختی و محیطی را در خود جای می دهد.

منظور از بیماری پذیری، آسیب پذیری در برابر اختلال یا داشتن زمینه برای ابتلا به آن اختلال است. بیماری پذیری می تواند زیست شناختی باشد (مثلاً داشتن زمینه ژنتیکی، کاهش یا ازدیاد یک انتقال دهنده عصبی) یا روانشناختی (مثلاً طرحواره های شناختی ناسازگارانه، سبک شخصیتی ناسازگارانه). بیماری پذیری شرط لازم ایجاد اختلال روانی است نه شرط کافی آن.

در کنار بیماری پذیری استرس محیطی نیز لازم است. عوامل استرس زا می توانند زیست شناختی (مثل سوء تغذیه) یا روانشناختی (مثل محیط خانوادگی نابسامان، وقایع و حوادث دردناک) باشند.

بیماری پذیری و استرس هر دو برای ایجاد اختلال ضروری هستند. بیماری پذیری احتمال ایجاد اختلال را افزایش می دهد امالزوماً اختلال ایجاد نمی کند. بیماری پذیری و استرس برای ایجاد هر اختلال متفاوت است. و بالأخره تعامل بیماری پذیری و استرس نیز می تواند وابسته به نوع اختلال باشد.

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه