امروز چهارشنبه 17 آذر 1400 ravanshenasi.cloob24.com
0

از خیلی مدت ها قبل فلاسفه ای همچون ارسطو، سقراط، افلاطون، دکارت، سنت آگوستین، کانت، پاسکال مجذوب موضوع نقش عاطفه در تفکرو رفتار شده اند. افلاطون اولین کسی بود که فکر می کرد عاطفه جنبه ی بسیار ابتدایی و حیوانی انسان است که با عقل و منطق سازگار نیست. تدوام این عقیده که عاطفه تضعیف کننده تفکر منطقی است، مدیون عقاید فروید و دیگران است.

نویسندگانی چون آرتور کاستلر، حتی معتقد بودند که ناتوانی ما در آگاهی نسبت به واکنش های عاطفی خشن و غیرطبیعی و نیز ناتوانی در کنترل آنها، به دلیل بروز اشکال در جریان رشد نظام اعصاب مرکزی در طول دوران جنینی است و نوعی اشتباه تکاملی است که بسیاری ازجنبه های حیاتی نوع انسان را تهدید می کند (کاستلر، 1978).

پژوهش های جدید در حوزه ی روانشناسی و عصب شناختی، تصاویر متفاوتی ارائه می کنند. در دیدگاه تازه، عاطفه غالبا به عنوان یک مؤلفه ی مفید و حتی حیاتی برای بروز واکنش های سازگارانه در مقابل موقعیت های اجتماعی به حساب می آید. تحقیق بر روی بیمارانی که عارضه ی مغزی دارند نشان می دهد که افرادی که نمی توانند واکنش های عاطفی را تجربه نماید، به دلیل وجود آسیب در لوب پیشانی مغز آنان می باشد و آنان هم چنین تصمیم های اجتماعی آسیب زایی اتخاذ می کنند و روابط اجتماعی رنج آور و مشکل زایی دارند، حتی اگر توانایی های شناختی آنان سالم باقی مانده باشد.

آدولفز و داماسیو (2001) بر این اعتقادند که پردازش عاطفی، شکل پیچیده تر و عالی تر پردازش اطلاعات شناختی می باشد و کسب شناختهای عالی تر، مستلزم راهنمایی فراهم شده از طریق پردازش عاطفی می باشد.

بنابر این ما با دو دیدگاه که در مورد نقش عاطفه در امور انسانی شدیدا متضادند، مواجهیم:

1- یکی به عنوان مؤلفه ای اساسی جهت واکنش موثر به موقعیت های اجتماعی

2- دیگری بعنوان عامل مخرب و تهدید کننده ی تفکر منطقی که موجب بروز خطا در قضاوت شده و واکنش های ناسازگارانه را ایجاد می کند.

هیچ کدام از نقطه نظرات فوق به تنهایی و به طور کامل صحیح نیست، بلکه عاطفه ممکن است تسهیل کننده یا مختل کننده تفکر مؤثر و واکنش های ما باشد که هر کدام از این موارد، به شرایطی که در آن قرار می گیریم، بستگی دارند. بنابراین تفکر عاطفی هم می تواند نشانه پرهوشی وسازگاری باشد و هم نشانه ی کم هوشی. نازسازگاری (سیاروچی و فرگاس 1947. ترجمه نوری اما زاده ای و نصیری،1383).

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه