امروز سه شنبه 04 آبان 1400
ravanshenasi.cloob24.com
0

سبک یادگیری همگرا یا هنجار پذیر از ترکیب دو شیوه یادگیری مفهوم سازی انتزاعی و آزمایشگری فعال ایجاد می شود. افراد سبک همگرا به استدلال منطقی و مباحثه استقرایی علاقه دارند (پازارگادی و طهماسبی، 1389). افراد با سبک همگرا در حل مسائل، تصمیم گیری و کاربرد عملی ایده ها، موفق تری هستند و دانش را با یک روش خاص از طریق استدلال فرضی- قیاسی، سازماندهی می کنند که می تواند بر حل مسئله خاص متمرکز شود (یزدی، 1388) و گرایش به حل مسئله و یکپارچه سازی اطلاعات و تبدیل اطلاعات به فعالیت عملی (امینی و همکاران، 1390) و به روابط اجتماعی و بین فردی بی علاقه اند (خاکسار بلداجی، 1384) ترجیح می دهند با اشیاء کار کنند تا رویارویی با انسان ها (امینی و همکاران، 1390) طبق نظریه هالند خصوصیات این افراد با ویژگی های تیپ شخصیتی جستجوگر همسو است. جستجوگران افرادی منتقد، دقیق، کنجکاو، تحلیل گر، منطقی، کناره گیر هستند، که برای ایده ها ارزش قائل هستند (یزدی، 1388). و دیدی جزئی نگر دارند(خاکسار بلداجی، 1384) وتیپ شخصیتی افرااین افراد برون گرا و متفکر است (mobtakeran.com، 25/07/1390) آنها غیر هیجانی و علایق محدودی دارند (قاسمی و همکاران، 1388).

افراد همگرا بیشترین توانایی را در کاربرد عملی اندیشه ها و نظریه ها داشته و از آنها لذت می برند و می توانند از طریق فکر کردن روی موضوعات و انجام آن فعالیت ها به صورت عملی بیاموزند (معیاری و همکاران، 1388). آنها ترجیح می دهند با مسائل فنی سروکار داشته باشند، نه مسائل اجتماعی و بین فردی. همچنین، این افراد استدلال فرضی – قیاسی را به کار می گیرند و با مشکلات خاص روبه رو می شوند. گفتنی است که سبک یادگیری همگرا در مشاغل تخصصی و فناوری نقش مؤثری ایفا می کند (امامی پور و شمس اسفندآباد، 1389).

یادگیری در یافتن موارد استفاده عملی برای اندیشه ها و نظریه ها کار آمدند (حسینی نسب و همکاران، 1385)، و بکاربردن عملی عقاید و نظرات، ترکیب کردن نظریه و عمل، مصمم و با اراده، لذت بردن از حل یک مسئله به روش منطقی، علاقه به آزمایش کردن فرضیه ها و نظرات قبل از قبول قطعی آنها، توانایی استفاده از مهارت ها و تفکر در مورد مسائل و موضوعات، تمرکز واضح و روشن بر مسائل ویژه و تخصصی، توانایی برای پی بردن به این که در کجا یک نظریه می تواند جنبه عملی داشته باشد، حرکت از جزئیات به کلیات، تفکر و ژرف اندیشی عمیق و علاقه به کار در تنهایی و خلوت، هدف گزینی و ایجاد طرح های عملی، تفکر راهبردی یا استراتژیک، انجام به موقع کار و زمانبندی دقیق، مشاهده و یادداشت برداری دقیق و منظم، بخاطر اینکه در عمق یک موضوع یا در مطالعه غرق شده و فرو می روند به سادگی دچار حواس پرتی نمی شوند. افراد دارای این سبک علائق فنی و موشکافانه دقیقی دارند و در رشته های فنی و مکانیکی توانایی خوبی از خود نشان می دهند (همایونی و عبداللهی، 1382). یعنی در کارهای تخصصی و تکنولوژی (فناورانه) موفق اند (سیف، 1380) چون افراد همگرا، با ویژگی دستکاری کردن اشیاء، تجزیه و تحلیل منطقی عقاید، برنامه ریزی و یادگیری از راه تفکر مشخص می شوند (همایونی و همکاران، 1385).

افراد با این سبک یادگیری بیش ترین توانایی را در کاربرد عملی اندیشه ها و نظریه ها دارند و در حل مسائل و تصمیم گیری براساس راه حل هایی که برای آنها می یابند توانا هستند، ترجیح می دهند با تکالیف فنی سروکار داشته باشند تا مسائل اجتماعی و بین فردی. این افراد در موقعیت های یادگیری رسمی، تجربه ایده های جدید، شبیه سازی، فعالیت های آزمایشگاهی، و کارهای عملی را ترجیح می دهند. روش تدریس ترجیحی برای فراگیران همگرا فعالیت های برنامه ریزی شده برای یادگیری مهارت ها، روش های حل مسئله، نشان دادن، دیاگرام ها و دست نوشته های استاد است. افراد با این سبک یادگیری بیش تر به کارهای فنی، رشته های مهندسی، طب و وکالت گرایش دارند (احدی و همکاران، 1388). علت آن نیز این است که، افراد همگرا با توجه به اینکه به موضوع هایی که مستلزم تفکر انتزاعی، مهارت های تجزیه، تحلیل، فنی و مهندسی هستند، علاقه دارند به سوی رشته های علوم ریاضی و فنی و پزشکی بروند تا بتوانند در این رشته ها براساس علائق خودکار کنند (همایونی و همکاران، 1385).

این گونه افراد ترجیح می دهند که با مسائل و تکالیف فنی سروکار داشته باشند تا موضوعات اجتماعی و بین فردی (سیف، 1380) و بر این اساس در فعالیت های شغلی کار با اشیا را به کار با انسانها ترجیح می دهند (خاکسار بلداجی، 1384).

در ارتباط با معلم، افراد همگرا معلم را به عنوان منبع اطلاعات و یک فرد متخصص، به عنوان کسی که نظریه را با عمل پیوند می دهد و به عنوان یک تشویق کننده و سازمان دهنده می پذیرند (همایونی و عبداللهی، 1382). و بنابر این روش تدریس ترجیحی در همگراها، روش های نشان دادن و دیاگرام ها و دست نوشته های استاد است (کلباسی و همکاران، 1387).

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه