امروز دوشنبه 08 آذر 1400 ravanshenasi.cloob24.com
0

سبک یادگیری انطباق یابنده یا انطباق گرا (همگون گرد، سازش یافته) از ترکیب دو شیوه یادگیری آزمایشگری فعال و تجربه عینی ایجاد می شود. افراد سبک انطباق گرا به کار تجربی تمایل داشته و از راه های مختلف برای رسیدن به هدف استفاده می کنند (پازارگادی و طهماسبی، 1389). در افراد با سبک انطباق یابنده انجام دادن کارها و اجرای طرح ها و برنامه ها در اولویت هستند و با تجارب تازه و دست اول درگیر می شوند (یزدی، 1388). بنابراین، احتمالاً از اجرای نقشه هایی که آنها را با تجارب تازه و چالش انگیز درگیر می سازد بسیار لذت می برند و نسبت به افراد دارای سبک های دیگر، خطرپذیری بیشتری دارند (امامی پور و شمس اسفندآباد، 1389). همچنی آنها برای کسب اطلاعات یا حل مسائل اغلب به دیگران متکی هستند تا تحلیل های خود (قاسمی و همکاران، 1388) و در حل مسائـل به جـای تکیه بر تحلیـل های فنـی خـود بیش تر سعی می کنند از اطلاعـاتی که از دیگران کسب می نمایند استفاده کنند. ارتباط آنها با دیگران با ملایمت و ملاطفت می باشد (احدی و همکاران، 1388) به آسانی از عهده تقاضاهای محیطی خاص بر می آیند و به سرعت خود را با شرایط جدید سازگار می کنند (خاکسار بلداجی، 1384) و سبب نـامیدن این سبک به انطبـاق یـابنده آن است که افـراد دارای این سبک در انطبـاق یافتن با موقعیت های جدید توانا هستند (سیف، 1380). شایان ذکر است که سبک انطباق یابنده در انجام دادن مشاغل فعال نظیر بازاریابی و فروشندگی مؤثر است (امامی پور و شمس اسفندآباد، 1389). طبق خصوصیاتی که هالند در نظریه تصمیم گیری شغلی خود بیان کرده است انطباقی ها، شهودی، حساس، مبتکر، خیالپرداز و غیر عملی هستند (یزدی، 1388). این افراد بیشتر از آنکه به تحلیل های منطقی بپردازند، امور محسوس را ترجیح می دهند (حسینی نسب و همکاران، 1385). بیشترین توانایی این گروه، کارکردن با اشیاء و کسب تجربیات جدید در حین انجام فعالیت می باشد (معیاری و همکاران، 1388). تیپ شخصیتی این افراد برون گرا و حسی است.

افراد برخوردار از این سبک از طریق احساس کردن واقعیات و عمل کردن می آموزند (احدی و همکاران، 1388)، حیطه های عمل را ترجیح می دهند و مسائل را به طور شهودی حل می کنند و بیشتر به نظریات افراد توجه دارند تا نظریات خود. بیشتر به کارهای عملی دارای تحرک علاقمندند و از تجارب چالش انگیز لذت می برند و در ارتباطات اجتماعی از مهارت بیشتری برخوردار بوده و قدرت انطباق پذیری بالایی دارند (امینی و همکاران، 1390).

در ارتباط با معلم، افراد انطباق یابنده، ارتباط همراه با اعتماد، تشویق، شخصی، صمیمیت، حمیتی، غیر کلیشه ای را ترجیح می دهند و معلم را به عنوان یک فرد کمک کننده و منبع اطلاعات می دانند (همایونی و عبداللهی، 1382). در یادگیری های رسمی ترجیح می دهند با افرادی کار کنند که به آنها تکلیف بدهد، هدف برایشان تعیین کند و در محیط کار کنند (احدی و همکاران، 1388). روش تدریس ترجیحی برای انطباق یابنده ها، ایفای نقش و شبیه سازی رایانه ای می باشد (کلباسی و همکاران، 1387). افراد انطباق یابنده با ویژگی عینی، بحث گروهی، علاقه به همراهی با همسالان، علاقه خرید و فروش، معامله و بازاریابی، آموزش، ارتباطات، پرستاری، علوم انسانی و هنر مشخص می شوند (همایونی و همکاران، 1385). در حرفه خود اغلب به کار های فروش، بازرگانی و آموزش می پردازند.

بررسی و آزمون کردن تجربه ها، انعطاف پذیری زیاد، لذت بردن از تغییر و دگرگونی، علائق گسترده در زمینه های گوناگون، تمایل به خطرپذیری، علاقه به جنبه های پنهان و هیجان انگیز موضوع، علاقه به بودن با افراد و یادگیری از آنها و همچنین کمک گرفتن از آنها در مواقع لزوم، پذیرش جواب صحیح بدون اینکه دلیل منطقی آن را سئوال کنند، تمایل به دیدن کل یک موضوع قبل از بررسی جنبه های گوناگون و جزئیات، علاقه به چیزهایی که انگیزه ها و تمایلات آنها را بر می انگیزد تا از واکنش های غریزی خود استفاده کنند، مطالعه موردی، تقلید، بحث در گروه های کوچک، تمایل به یادگیری تجربیات جدید. به این دلیل افراد سازش یافته نامیده می شوند که سریع با موقعیت ها و افراد جدید سازش می یابند. این افراد در زمینه های مدیریتی، خرید و فروش و تجارت موفقیت خوبی بدست می آورند (همایونی و عبداللهی، 1382).

کریر، ویلیامز و دالگارد در 1988، دریافتند که دانش آموزان با سبک های یادگیری گوناگون ترجیحات گوناگونی را برای یادگیری و یادداشت برداری استفاده می کنند. دانش آموزان عینی تر (واگرا و انطباق یابنده) تمرین جدی برای یادداشت برداری انجام نمی دهند در حالیکه دانش آموزان تجزیه-تحلیل نگر (همگرا و جذب کننده) اطلاعات را مو به مو از سخنرانی ها و بحث ها یادداشت برداری می کنند (همایونی و عبداللهی، 1382).

به اعتقاد کلب همه افراد یاد می گیرند ولی با سبک های متفاوت. در بین هم کلاسی های شما برخی هستند که بلافاصله بعد از توضیح معلم درس را فرا می گیرند که این افراد اغلب سبک یادگیری شان جذب کننده است. برخی دیگر از هم کلاسی هایتان هستند که مطلب را کمی دیرتر یاد می گیرند و یا اصلاً سر کلاس یاد نمی گیرند، این بدان معنی نیست این افراد هوش کمتری دارند و نمی توانند یاد بگیرند بلکه سبک یادگیر شان متفاوت است و ممکن است واگرا، هم گرا یا انطباق یابنده باشد. تغییر شیوه تدریس از حالت سخنرانی صرف به استفاده از ابزارهای مدرن آموزشی مانند پاور پونت و فیلم های آموزشی، استفاده از روش بحث گروهی و انجام فعالیت های عملی در حین تدریس می تواند باعث یادگیری اکثر بچه ها و افزایش انگیزه آنان شود. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که برخی از بچه ها هستند که با هیچ یک از این روش ها در کلاس یاد نمی گیرند و باید خودشان در یک محیط دیگر مثل منزل درس را یاد بگیرند.

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه