امروز جمعه 30 مهر 1400
ravanshenasi.cloob24.com
0

به جنبه های زیست شناختی یعنی به واکنش یادگیرنده نسبت به محیط فیزیکی که بر یادگیری اثر می گذارد، گفته می شود. یادگیرندگان برای محیطی که می خواهند در آنجا مطالعه کنند اولویت هایی قائل می شوند، مثلا مکان مطالعه برخی از آنان باید کاملا ساکت باشد، ولی برخی دیگر با یک موزیک آرام به مطالعه می پردازند. بعضی از آنها در مکانهای پرنور و بعضی از آنان ترجیح می دهند در مکانهای کم نور درس بخوانند، بعضی به هنگام شب و بعضی دیگر صبح زود بهتر درس می خوانند (وولفولک، 1995).

نتایج برخی از پژوهش ها نشان داده اند وقتی که یادگیرندگان در سبک ترجیحی خود مطالعه می کنند، بهتر و بیشتر یاد می گیرند. مثلا داون و همکاران (1989) در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که یادگیرندگان وقتی بهتر و بیشتر یاد می گیرند که در مکانی مورد پسند و به دلخواه خود مطالعه کنند.

داون و گریگز (1989 به نقل از لفرانکوئیز، 1997) براین باورند که برخی از یادگیرندگان موقع صبح به خوبی نمی توانند به مطالعه بپردازند در حالیکه همین افراد در شب و بعد از ظهر خیلی خوب یاد می گیرند، برخی در محیط شلوغ و پرسر و صدا، روشن و پرنور بهتر یاد می گیرند، در صورتی که بعضی دیگر در محیط های کم نور ولی ساکت و آرام بهتر یاد می گیرند (هوهن 1995).

این سبکها بیشتر به چگونگی واکنش یادگیرنده به محیط فیزیکی اش می پردازند: به این معنا که فرد در هنگام یادگیری در مقابل اثرات محیط تاثیر پذیر است؛ بعضی دوست دارند در خلوت و برخی عادت دارند با صدای موزیک مطالعه کنند. حتی پر نور و یا کم نور بودن محیط بر یادگیری فرد اثر می گذارد. نتایج بعضی از پژوهشها نشان داده است هنگامی که دانش آموزان در سبک و محیط ترجیحی خود مطالعه می کنند بیشتر می آموزند. برای مثال، دان بوردی و کلارس (1989) در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که دانش آموزان وقتی بهتر و بیشتر یاد می گیرند که در مکان مورد پسند و به روش دلخواه شان مطالعه کنند و همچنین شواهدی وجود دارد که دانش ‎آموزان خیلی باهوش به ساختار کم تری احتیاج دارند و ترجیح می دهند که به تنهایی و در سکوت یاد بگیرند، و یا مانند ترجیح دادن مطالعه در شب و روز.

چه زمانی از روز، انرژی شما در سطح بالایی قرار دارد؟ چه زمانی، انرژی شما پایین است؟ مطالعه درسهای دشوار به انرژی زیادی نیاز دارد. امروزه بیشتر دانش آموزان مطالعه درسهای سخت را به زمانی که خیلی خسته‌اند، به تأخیر می‌اندازند. وقتی شما خسته‌اید، تمرکز داشتن بسیار مشکل است و درس خواندن در این مواقع نتیجه معکوس دارد. درسهای مشکل باید زمانی مطالعه شوند که انرژی شما در اوج خود قرار دارد. درسهای آسانتر را می‌توانید بعد از درسهای مشکل قرار دهید.

نور

استفاده از نور کافی در هنگام مطالعه یک عامل اصلی به حساب می آید. برای اینکه چشمانتان خسته نشوند از نور مستقیم و همچنین نور خیلی کم استفاده نکنید.

میز و صندلی

هنگام مطالعه، روی یک صندلی معمولی که خیلی راحت نباشد، پشت میز بنشینید. روی تختخواب، درس نخوانید. تختخواب برای خوابیدن و استراحت کردن است، نه برای درس خواندن!

•فکر کنید که کجا تمرکزتان بالاست. اغلب، درس خواندن در جایی که شما زندگی می‌کنید، دشوار است. بنابراین گوشه‌ای از یک کتابخانه را که آرام است و دری وجود ندارد که مردم مرتب از آن رفت و آمد داشته باشند و نه پنجره‌ای دارد که منظره پشت آن باعث حواس پرتی شود را برای خواندن انتخاب کنید. بعضی از دانش آموزان هم در جایی که زندگی می‌کنند بهتر می‌توانند درس بخوانند. در هر صورت، مهم خود شمایید.

•ابتدا تخمین بزنید که برای هر درس چند ساعت در هفته نیاز به مطالعه دارید. سپس یک جدول زمانی شامل تمام کارهایی که باید درطول هفته انجام دهید، تهیه کنید. مثل کلاسها، جلسات، غذا خوردن، لباس شستن و غیره. آنگاه یک زمان ویژه برای درس خواندن در جدول قرار دهید. حالا وقتی درسی را مطالعه می‌کنید، نگران درسها و کارهای دیگرتان نیستید. چون می‌دانید که وقت کافی برای همه آنها دارید.

جدول زمانی خود را طوری طراحی کنید که قابل تغییر باشد مثلاً بتوانید برای درسی که به وقت بیشتری نیاز دارد و مطالعه آن درس در زمان مخصوص انجام نشده تغییر کوچکی را در جدول زمان بندی ایجاد کنید و به مطالعه خود ادامه دهید. خلاصه این که مهارت تمرکز به شما کمک می‌کند که به خودتان اطمینان داشته باشید، چون توانایی این را دارید که هر آنچه را قبلاً خوب به آن توجه کرده‌اید و روی آن تمرکز داشته‌اید، به یاد آورید.

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه