امروز سه شنبه 04 آبان 1400
ravanshenasi.cloob24.com
0

عده ای واژه سبک یادگیری و سبک شناختی را یکی فرض می کنند و به همین دلیل آنها را به جای یکدیگر نیز استفاده می کنند.

وولفولک (1995)بیان می دارد: دو واژه سبک های یادگیری و سبک های شناختی معمولا بطور مترادف به کار می روند. با این حال، مربیان یا معلمان غالباً اصطلاح سبک های یادگیری را به سبک های شناختی ترجیح می دهند. در مقابل روانشناسان بیشتر از اصطلاح سبک های شناختی استفاده می کنند.

تنانت (1997،به نقل از عبادی، 1384) بیان می دارد سبک های شناختی، سبک های یادگیری و سبک های مفهومی (فکری) اصطلاحات مترادفی هستند که به ویژگی های افراد مربوط می شوند و شیوه ای برای سازماندهی و پردازش اطالعات می باشند.

رایدینگ و راینر (1997 به نقل از شکری، 1312) بین سبک شناختی و سبک یادگیری تفاوت قائل می شوند، آنها برای توضیح کارشان از تمثیل پیاز استفاده می نمایند، بدین گونه که لایه های داخلی پیاز را به سبک های شناختی تشبیه می کنند و هر چه از لایه های داخلی به لایه های خارجی حرکت می کنند سبک های یادگیری مشهودتر می شوند. همچنین آنها بیان می دارند که معمولا سبک های شناختی دو بعدی ولی سبک های یادیگری چند بعدی هستند.

به نظر علی آبادی (1382) اصطلاحات سبک شناختی و سبک یادگیری دارای معانی یکسانی هستند، اما کاربردهای متفاوتی دارند. از سبک شناختی در مباحث نظری و از سبک یادگیری در مباحث کاربردی استفاده می گردد. واقعیت این است است که در ادبیات پژوهشی اصطلاحات سبک های شناختی قبل از اصطلاح سبک های یادگیری به کار رفته است، اما از موقعی که اصطلاح سبک های یادگیری به کار گرفته شده است، گاه این دو اصطلاح به صورت مترادف به کار برده شده اند.

همچنانکه ذکر شد سبک های شناختی معمولا دارای دو قطب هستند، ولی سبک های یادگیری معمولا بیش از دو قطب دارند، و گاهی نیز هر قطب دارای چند بعد می باشد.

در سبک یادگیری افراد می توانند در هر جای محور یک بعد قرار گیرند در حالی که در سبک های شناختی معمولا افراد در یکی از قطب های محور قرار می گیرند.

با این حال یک حد و مرز دقیقی که سبک های یادگیری و شناختی را از هم جدا سازد وجود ندارد، آنچه مسلم است اینکه سبک یادگیری، سبک شناختی را نیز در دل خود دارد، و یا به عبارت دیگر یکی از انواع سبک های یادگیری، سبک های شناختی می باشد.

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه