امروز سه شنبه 04 آبان 1400
ravanshenasi.cloob24.com
0

رایدینگ (1998 به نقل از کاراگینیدز و سامپسون، 2004) سبک های شناختی را به دو گروه: کلی گرایی- تحلیلی و کالمی- تجسمی تقسیم می نماید.

کلی گرا - تحلیلی

یک شیوه عادتی را توصیف می کند که بر اساس آن افراد اطلاعات را پردازش و سازماندهی می کنند: بعضی از افراد اطلاعات را بر اساس اجزای تشکیل دهنده آن پردازش می کنند، که به عنوان تحلیلی در نظر گرفته می شوند، برخی دیگر با یک دید کلی و عمومی اطلاعات را می گیرند که به عنوان کلی گرا در نظر گرفته می شوند. به عبارت دیگر وقتی افراد کلی گرا با یک مطلب مواجه می شوند یک نگرش کلی از مطلب به دست می آورند، در حالیکه افراد تحلیلی مطلب را به قسمت های مختلف تقسیم می کنند. نقطه ضعف کلی گرایان این است که در جدا کردن اجزا از یکدیگر با مشکل مواجه هستند. و نقطه ضعف افراد تحلیلی این است که قادر نیستند یک نگرش کلی از مطلب به دست آورند و اغلب روی یک جنبه از موقعیت با صرفنظر از دیگر ابعاد تمرکز می کنند (رایدینگ وراینر، 1998 به نقل از کاراگینیدز و سامپسون، 2004).

کلامی – تجسمی

به یک روش عادتی در زمینه بازنمایی ذهنی اطلاعات هنگامی که افراد فکر می کنند، اشاره دارد. به نظر رایدینگ و راینر (1998 به نقل از کاراگینیدز و سامپسون، 2004) اساساً وقتی که افراد تجسمی، مطلبی را می خوانند، یا گوش می دهند و یا به مطلبی توجه می کنند، یکسری تصاویر ذهنی را تجسم می نمایند در مقابل افرادی که کلامی هستند، موقعی که مطلبی را می خوانند، یا گوش می دهند و یا به مطلبی توجه می کنند، اطلاعات را به صورت تداعی های کلامی پردازش می کنند.

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه