امروز سه شنبه 04 آبان 1400
ravanshenasi.cloob24.com
0

یکی از جلوه های دلبستگی خاص کودک اضطراب جدایی است: وقتی شخص مورد علاقه دور می شود کودک گریه می کند و ول می خورد.فعالیتهای عادی خود را کنار می گذارد. وقتی خود کودک به کمک خزیدن یا راه رفتن از شخص مورد علاقه اش جدا می شود نسبت به زمانی که همین شخص کودک را ترک می کند اضطراب جدایی احساس می کند. اضطراب جدایی در حدود 8 ماهگی ظاهر می شود بین 13-15 ماهگی به اوج خود می رسد و به تدریج کاهش می یابد (دبلیو، 1376)

شافر معتقد است که شروع اضطراب جدایی با سطح کودک از نظر مفهوم پایداری شی رابطه مستقیم دارد. پایداری شی توانایی درک موجودیت شی حتی اگر در معرض دید نباشد دلبستگی کودک بر هردو توانایی استوار است؛توانایی تشخیص مادر از دیگران و توانایی درک موجودیت مادر حتی زمانی که در معرض دید او نیست.(دبلیو،1376)

لازم به یادآوری است که در مورد سن دلبستگی خاص تفاوتهای فردی قابل ملاحظه ای وجود دارد. شافر و امرسون فرآیند دلبستگی را از بدو تولد تا 18 ماهگی و در مورد 60 کودک مطالعه کردند.در میان آزمودنیهای آنها یکی از کودکان 22 هفتگی دلبستگی را نشان داد و در صورتی که در آزمودنی دیگر بعد از سالگرد تولد دلبستگی را نشان دادند.عوامل فرهنگی نیز در این فرآیند نقش دارد. مثلاً آنی و ورث مشاهده کرده است که کودکان اوگاندایی در حدود شش ماهگی دلبستگی خاص نشان می دهند.یعنی یک ماه زودتر از کودکان شمال انگلستان به همین ترتیب معلوم شده که اضطراب جدایی در کودکان کواتمالا بیشتر از کودکان آمریکاست.(دبلیو، 1376)

پژوهشگران پیشروی کودکان کواتمالایی و اوگاندایی را به عوامل فرهنگی نسبت می دهند. کودک اوگاندایی بیشتر وقت خود را در تماس بدنی نزدیک با مادر سپری می کند زیرا مادر به هر کجا که برود کودک را در پشت خود حمل می کند و موقعیتهای جدایی کودک از مادر بسیار کم است. در آمریکا و کشورهای اروپایی کودک کمی پس از تولد در اتاق خود می خوابد. این نوع جدایی در کواتمالا شناخته شده نیست در آنجا اکثر خانواده های روستایی یک اتاق بیشتر ندارند. چون کودکان کواتمالایی تجربه جدایی بسیار کمی دارند بیشتر از کودکان آمریکا و اروپا بستگی پیدا می کنند.(دبلیو، 1376)

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه