امروز سه شنبه 04 آبان 1400
ravanshenasi.cloob24.com
0

با بررسی مختصر فرهنگ انگلیسی آکسفورد می توان دریافت که مفهوم «تربیت یافته» را فلاسفه تعلیم و تربیت از قرن نوزدهم به بعد در معنای توصیف کننده رشد همه جانبه فرد به لحاظ اخلاقی، عقلانی و روحی به کار برده اند.
انسان فرهیخته کسی است که در همه ابعاد تربیتی رشد یافته است. بنابراین، انسان فرهیخته انسانی است که در زمان حال با توجه به شرایط موجود زمانی و مکانی بتواند از توانمندیها و قابلیتهای خود برای حل مسائل و مشکلات خود بهره بگیرد و با توجه به شرایط موجود خودش را در جنبه های گوناگون فردی و اجتماعی ارتقا بخشد و مهارتهای لازم را برای زندگی بهتر در این قرن کسب کند.

تحلیل دیدگاهها درباره انسان فرهیخته نشان می دهد که تمام متفکران از عصر یونان باستان، قرون وسطی و دوره رنسانس تا دوره معاصر به مسئله انسان فرهیخته پرداخته اند. همچنین فیلسوفان و مربیان بزرگ اسلامی و مشرق زمین درباره انسان فرهیخته و ویژگیهای او نظرات و دیدگاههای ارزشمندی ارائه کرده اند.
در دوران معاصر افراد شهیری مانند پیترز، هرست، نیومن (John Henry Newman)، آرنولد (Matthew Arnold)، داونی (Robert S. Downie)، لاودفوت ( Eileen M. Loudfoot) و تلفر ( Elizabeth Telfer) از میان فیلسوفان تعلیم و تربیت به مسئله انسان فرهیخته پرداخته اند.

مرور اندیشه های پیترز نشان داد که او آرمان نظام تعلیم و تربیت خود را انسان فرهیخته می داند. هرست و وایت نیز آرمان تربیتی خویش را «تربیت شخص آزاداندیش» می دانند که باید به «اشکال دانش» دست پیداکند.
نیومن هم فارغ التحصیل دانشگاه خود را «انسان شریف» می نامد و منظور او همان روشن اندیشی، هوشمندی و تعالی عقلی است که افلاطون، سقراط و بوعلی در پی آن بودند.
آرنولد هم فرهنگ را کمال انسانی می پندارد. وظیفه یک انسان با فرهنگ یا فرهیخته نشر فرهنگ است.
داونی، لاودفوت و تلفر در 1974 نیز آرمان تربیتی خویش را تربیت انسان فرهیخته بیان کرده اند. تلفر در کتاب خود با عنوان «آموزش وپرورش و روابط شخصی» به معرفی مفهومی از شخص فرهیخته دست می یازد که نسخه دیگری از مفهوم پیترز است.

نقد انسان فرهیخته

مارتین، مسأله «انسان فرهیخته» را به نقد کشیده و این موضوع را با چالش جدی مواجه ساخته است. او آرمان آموزشی جنسیت گرا و غیر جنسیت گرا را مورد نقد قرار داده و بر این باور است که پیترز، داونی، لاودفوت، تلفر، وودز و بارو از دریچه چشم ذکور به انسان فرهیخته می نگرند. او معتقد است که شخص فرهیخته پیترزی متعلق به برج عاج است. شخصی که علوم را درک می کند، ولی درباره استفاده های آن نمی اندیشد. کسی که به نتیجه گیریهای اخلاقی نائل می شود، ولی هیچ توجه یا علاقه ای نسبت به سایرین احساس نمی کند.
مارتین معتقد است که زن و مرد نسبت به هم صفت ممتازی ندارند، اما هدف واحد برای تربیت هر دو جنس این است که باید هر دوی آنها به طوریکسان تربیت شوند و در فرایند این تربیت اجتماعی، از لحاظ سیاسی، فرهنگی و اقتصادی سودمند «تولیدکننده» و دارای «بازتولید» باشند.

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه