امروز دوشنبه 04 بهمن 1400 ravanshenasi.cloob24.com
0
مبتکر اولیه ی نظریه روان شناسی مبتنی بر تحلیل ارتباط محاوره ای، فردی است به نام گرلینگر که در سال 1900 میلادی متولد شد و در سال 1921 درجه دکترای طب خود را از کالج راش دریافت کرد. اریک برن که نامش با این نظریه متداعی و همراه است در واقع تعقیب کننده و توسعه دهنده افکار گرلینگر است.
او کسی است که به دلیل استفاده های عملی و درمانی از این نظریه شهرت یافته است. برن در سال 1910 در شهر مونترال کانادا متولد شد و به راهنمایی پدرش رشته تحصیلی طب را انتخاب کرد و سرانجام در سال 1935 تا 1941، در دانشگاه ییل دست به مطالعات تحقیقی و تخصصی در زمینه روان پزشکی زد.
در سال 1941، با سمت روان پزشک، در بیمارستان مونت زیون شهر نیویورک مشغول به کار شد و در همین زمان بود که یادگیری شیوه های روانکاوی را نیز آغاز کرد. در خلال سالهای 1943 تا 1946 با سمت روان پزشک در ارتش آمریکا مشغول به کار بود و در همین سمت بود که برن کارهای گروهی خود را با بیماران ارتشی و عادی شروع کرد.
برن پس از هشت سال تمرین در روانکاوی از آن کناره گرفت و به مدت دو سال با شیوه های درمان مبتنی بر اصالت وجود کارکرد و سرانجام در سال 1958 میلادی در مقاله ای با عنوان «تحلیل ارتباط محاوره ای» اصول و مبانی نظریه خویش را در سمیناری در شهر سانفرانسیسکو ارائه داد.
او مدتی از عمر خود را در دانشکده طب دانشگاه کالیفرنیا، در سمت سخنران و رئیس سمینارهای روان پزشکی اجتماعی سانفرانسیسکو، خدمت کرده است. برن در 15 ژوئیه سال 1970 میلادی درگذشت (شفیع آبادی، 1385).
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه