امروز سه شنبه 04 آبان 1400
ravanshenasi.cloob24.com
0

برداشت کودک از علاقه و محبت خدا نسبت به بشر

تا حدود ده سالگی ، کودکان این مسأله را نمی پذیرند که محبت خداوند شامل هر انسانی می شود، چون محال است خداوند آدم های بد را دوست داشته باشد. آنان می پندارند که خدا می تواند نسبت به بندگان خود عدالت را اجرا نکند؛ زیرا او هر چیزی را که بخواهد، انجام می دهد.

کودک براساس رشد عقلی خود توانایی درک مفاهیم دینی را دارد. کودک تا 10 سالگی چون همه چیز را دو بعدی می بیند و به خوب و بد، زشت و زیبا، کوچک و بزرگ و... تقسیم می کند، فقط انسان ها را به دو دسته خوب و بد تقسیم کرده و فقط خوب ها را مستعد محبت خدا می داند و معتقد است بد ها را باید خدا مجازات کند.
بعد از این سن (10 تا 15 سالگی)، 75 درصد کودکان، نه تنها به محبت همگانی الهی معتقدند، بلکه عذاب شدگان را نیز مشمول محبت می دانند. برای نمونه، معتقدند خداوند قوم فرعون را در دریا غرق کرد، ولی درباره آنها متأسف نیز بود.

در این دوران کودک با مفاهیم اجتماعی بیشتر آشنا می شود و کم کم تفکرات پلورالیستی و کثرت گرایی در او رشد می کند، همه را انسان و نیازمند محبت خدا می داند و قائل به محبت خدا به همه می شود.

کودکان در پایان سال دوم و آغاز سال سوم راهنمایی بر این باورند که خداوند نسبت به همه انسان ها محبت دارد و مجازات هم در صورت لزوم، براساس درجه گناه تعیین می شود. در نظر این گروه خدا همیشه عادل است.

در این دوران کودک رشد عقلی بیشتری یافته و کم کم تفکرات انتزاعی در او رشد می کند و می تواند برای خدا جایگاه عادل را در نظر بگیرد که هر کارش حکمتی دارد و با همه از روی عدالتش رفتار می کند. و برده بودن، همیشه فقیر بودن، عقب مانده ذهنی بودن، زن بودن و... را با مفهوم عدالت تفسیر می کند.

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه