امروز سه شنبه 04 آبان 1400
ravanshenasi.cloob24.com
0

کودکان با محدودیت‌هایی در زمینه شناخت روبه‌رو هستند. آنان به تناسب سن و میزان تحول عقل و شناخت خود، از مفاهیم برداشت‌هایی دارند. آشنایی با این مفاهیم، سبب درک بهتر آنان و برخوردی درست در رویارویی با سخنانی است که از کودکان درباره مفاهیم دینی می‌شنویم.پژوهش‌های روان‌شناسان در زمینه رشد دینی، اطلاعات مفیدی را در اختیار ما ـ والدین و مربیان ـ قرار می‌دهد. نحوه درک و فهم کودکان و نوجوانان از مفاهیم مجردی مثل خدا، شیطان و بهشت روشن می‌کند که براساس آن نگرانی‌هایمان را در بُعد تربیت دینی می‌کاهیم و می‌توانیم براساس ظرفیت فرزندمان روش‌های آموزشی مذهبی را در پیش گیریم.

وقتی به کودکان درباره وجود کتاب خدا گفته می شود کودکان برداشت می کنند که تا رفتن به مدرسه کودک کتاب خدا را فقط کتابی که خدا داده می داند ولی بعد رفتن کتاب خدا را نوشته شده توسط خدا درک می کند ولی وقتی که از 12 سالگی بیشتر شد می تواند درک کند که این کتاب به انشاء خدا و نوشته پیامبران است.

برداشت کودکان از کتاب خدا

خردسالان تا 9 سالگی: اهمیت کتاب الهی، در نظر خردسالان بیشتر متوجه ظاهر فیزیکی آن، مانند اندازه، رنگ، نوع چاپ و استفاده بسیار از آن است که از دیگر کتاب‌ها متمایز می‌شود.

9 سالگی تا 12 سالگی: کتاب دین به عنوان کتابی بسیار قدیمی، تنها کتاب صحیح یا کتابی است که ما مطالبی را درباره خدا و پیامبر از آن می‌آموزیم.

12 تا 15 سالگی: کتابی سودمند در زندگی است که به ما می‌گوید چه کاری را باید انجام داد و چه کاری را نباید انجام داد و نسبت به دیگر کتاب‌ها از حجت بیشتری برخوردار و معارف دین افزون‌تری در آن بیان شده است.

15 سالگی به بعد: این کتاب به منزله منبع اساسی دین که از وحی گرفته شده است، معرفی و بر اهمیت معنوی و روحانی آن توجه می‌شود.

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه