امروز سه شنبه 04 آبان 1400
ravanshenasi.cloob24.com
0

این، پرسش مهمی است که پیش از هر چیز، نیازمند پاسخی گویا و قانع کننده است و البته پاسخ آن هم ساده است! در واقع، دین ـ که در مفهوم وسیع کلمه، می‌تواند شامل معنویت هم بشود ـ، قلمرویِ بسیار جذّاب و پیچیده‌ای‌دارد.

ضمن آن که در تعیین و هدایت رفتار افراد آدمی (حداقل آنهایی که به دین اعتقاد دارند، به همان اندازه‌ای که اعتقاد دارند)، نقش مهم و مؤثّری دارد و همین می‌تواند دلیل کافی‌ای‌ برای مطالعه آن باشد؛ زیرا هدف اصلی علم روان‌شناسی، شناخت، توضیح و تبیین رفتار انسان است.

بدین ترتیب، هر متغیّری که به دست یافتن به این هدف کمک کند، باید در حد تأثیر خود به طور متناسب، مورد توجّه و مطالعه روان‌شناسی قرار گیرد.

لازم به توضیح است که دین، از اهمیت بسیار فراوانی برای مردم این کره خاکی برخوردار است. تحقیقات نشان می‌دهند که بیش از 95 درصد مردم در سراسر جهان، به خداوند ایمان دارند (الیاده، 1374 ش). 97 درصد شهروندان امریکا، به خدا معتقدند و 90 درصد آنها دعا می‌کنند (گالوپ و لیندزی، 1999 م؛ پولوما و لیندزی، 1991 م). این‌که دین، به درستی، بخش مهمی از زندگی انسانی است، واقعیتی است که نمی‌توان آن را مورد سؤال و تردید قرار داد. عمومیت پدیده دین در انسان، تا اندازه‌ای است که برخی از انسان‌شناسان در تعریف انسان، او را به عنوان موجودی «دین‌ورز» تعریف کرده‌اند (آذربایجانی، 1382 ش).

دین، عمیقاً زندگیِ روزمره مردم را در گستره حیات، تحت تأثیر قرار داده و می‌دهد. از هنگامی که کودکی به دنیا می‌آید و در گوش او اذان می‌گویند و نامی برای اوبر می‌گزینند، تا وقتی که در چارچوب یک مراسم دینی، ازدواج می‌کند، و تا زمانی که می‌میرد و طی مراسمی دینی، او را به خاک می‌سپارند و برای وی سوگواری می‌کنند، همگی در جریان مجموعه بزرگی از باورها، آیین‌ها و مراسم دینی انجام می‌شوند و بدین ترتیب است که حضور پُررنگ و غیرقابل انکار دین در سراسر زندگی انسان و در هر کجای دنیا را خاطر نشان می‌کند.

دین، در زندگی روزمره شخصی و اجتماعی انسان‌ها نیز نقشی تعیین کننده و هدایت کننده دارد. تحقیقات فراوان نشان داده‌اند که دین، بهترین پیش‌بینی کننده مبرّا بودن از استعمال مواد مخدّر و مشروبات الکلی، در گیر شدن در فعّالیت‌ها و روابط جنسیِ پیش از ازدواج و خارج از ازدواج است (گورساچ، 1988 م).

بدین ترتیب، جنبه‌های بسیار متعدّدی در زندگی انسان‌ها وجود دارند که دین می‌تواند در آنها درگیر شود و نقش ایفا کند. وظیفه روان‌شناسان دین، توضیح اَشکال متعدّدی است که اعتقادات و باورهای یک شخص در دنیای خاص وی عمل می‌کنند و مؤثّر واقع می‌شوند. بدین ترتیب، دین، یک «کنشگر» در نظرگرفته می‌شود؛ یعنی دین، نیازهای فردی، اجتماعی و فرهنگی بسیاری را پاسخ می‌گوید یا نشان می‌دهد.

نویسنده : جعفر هاشملو
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه