امروز دوشنبه 04 بهمن 1400 ravanshenasi.cloob24.com
0
اسنادهای پایدار رویدادهای منفی و شکست ها باعث مزمن شدن درماندگی می شوند. تأثیر اسنادهای پایدار در مورد رویدادهای ناخوشایند، منفی و شکست ها بسیار پر رنگتر است. اسنادهای پـایـدار در مـورد رویـدادهای ناخوشایند؛ مثلا اسناد نمره ی بد درسی به یک عامل پایدار مانند بی استعداد بودن،کم هوش بودن، فقر، وضعیت نامناسب خانوادگی، اختلاف و درگیری های خانوادگی (که مرتبا ادامه دارند) و در کوتاه مدت برطرف نمی شوند، باعث درماندگی و طولانی، یا مزمن شدن درماندگی می شوند. ولی اسنادهای ناپایدار به رویدادهای منفی به علت کوتاه مدت بودن آن، امید نسبت به آینده را در شخص به وجود می آورد و ناامیدی و درماندگی را کاهش می دهد؛ مثلا فرد می گوید: «این دفعه این طور شد».

اسناد پایدار رویدادهای خوشایند و موفقیت ها باعث امیدواری و خوشبینی می شود. چنانچه رویدادهای خوشایند و مثبت یا موفقیت های فرد به عوامل پایدار نسبت داده شوند، تأثیر مستقیمی بر سلامت روان فرد خواهند داشت و باعث امیدواری او می شوند. مثلا فردی که در مسابقه ی مقاله نویسی استان خود موفق شده است، به خود بگوید: «چون پشتکار زیادی دارم، موفق شدم.»، عامل پشتکار، خصوصیتی پایدار است که همیشه همراه فرد خواهد بود. چنین فردی، نسبت به آینده نیز خوشبین و امیدوار خواهد بود؛ چون با داشتن خصوصیات ِ پایدار مثبت، احتمال موفقیت های آینده ی او نیز زیاد است.

حال، اگر همین موفقیت، به عوامل ناپایدار، نسبت داده شود، چنین تأثیرات مثبتی به همراه نخواهد آورد. مثلا اگر فرد به خود بگوید چون شانس آوردم (یک عامل ناپایدار، چون معلوم نیست دفعه ی بعد باز هم شانس بیاورد) موفق شدم، احتمال آن که احساس های مثبت امیدواری در او ایجاد شود، بسیار اندک است. یعنی با آنکه فرد تجربه ی موفقیت آمیز و مثبتی داشته است ولی در زندگی او تأثیر مثبتی نخواهد داشت. چنین اسناد هایی باعث می شود آینده ی فرد مبهم و نامشخص باشد.

تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه